tsüstid ajus 07.05.03 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

minul mure, mis painab mind lapse sünnist saati. laps praeguseks aasta ja kolme kuune. mure eriti suur, kuna ootan ka teist last ja ei taha, et korduks sama mis eelmise lapsega. nimelt oli mu laps sündides väga pisike 2600g, aga ajaline. Põhjus, miks, jäigi küsimärgiks. Rasedus ja sünnitus kulgesid väga hästi (raseduse ajal ei olnud mingeid haigusi, mingeid pingeid, ei suitseta, ei joo, ei tarbi narki jne), kõik oli tore ja ilus, analüüsid korras jne. Millest siis ikkagi see, et kasv pidurdus? ka platsenta oli normaalne (infarktikoldeid polnud). jne jne. Ei oskagi nagu selles osas käesoleva rasedusega midagi ette võtta, et seda kasvupeetust vältida. Olen sellest ka palju juba lugenud.
Nüüd siis põhiprobleemist: laps saadeti ajuUH-sse paar päeva peale sünnitusmajast lahkumist. Seal avastati, et lapsel ajus tsüstid - st olnud hapnikupuudus. Jällegi, millest siis see? Arstid ütlesid, et need kaovad iseenesest, ei ole midagi hullu ja edasist arengut ei mõjuta. OK. Hiljuti aga lugesin ühest raamatust, et kui ajus tsüstid, siis see viitab ikkagi PCI-le ja tegemist väga väga tõsise asjaga. Peale selle ei tehtudki meile enam hiljem ühtegi UH-d, et kontrollida, kas tsüstid ikka on siis kadunud. Laps muidu arenenud üsna eakohaselt, kuigi on hakanud tegema igasuguseid asju (roomama, istuma) teistest tsipa hiljem ja mina ikkagi kipun selle panema nende tsüstide arvele. Ka oli tal imikuna lihastoonus tõusnud - käisime võimlemas. Praegu lihased vabad, aga ta ikka ei kõnni veel iseseisvalt (aasta ja kolme kuune).
Veel teinegi probleem - kas on võimalik, et tal juba looteeast mingisugune ainevahetushäire???, et ei kasvanud. ssest praegu tekitab mulle ka muret see, et ta on siiani selline kõhnemat sorti, hästi sale poiss, näost ka teine üsna kahvatu - perearst kahtlustab aneemiat. Samas ta sööb nii hästi, et kõik ümerkaudsed tuttavad imestavad - ja iga päev saab mingit liha (nii sea, looma kui linnu + maksa). Sellest hoolimata selline kõhnuke. Võrdluseks mul endal sugulase laps, kes nii halvasti sööb, et kõik hädas ja on tunduvalt pontsakam kui meie laps.
Kurdan just seepärast, et ei taha teise lapsega sama jama ja mure suur painamas. Ei saa kuidagi nii, et ei mõtle selle peale. Nii lihtne oleks, kui näiteks oleksin suitsetanud ja siis oleks teada, et sellest see kõik ja saaks nüüd end hoida, kuid misdagi sellist ju polnud.
Oehh, pikk ja segane kiri, aga mis arvate?

mures ema

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tsüstid ajus võivad olla ilma kliinilise tähenduseta, võivad olla aga ka põhjuseks mitmesugustele sümptomitele. Konkreetse vastuse saab anda vahel alles aastate või aastakümnete möödumisel.

Dr. Ain Pajos