Gilles de la Tourette sündroom 08.04.02 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Lp. tohter,kas selgitaksite selle sündroomi olemust,kulgu ja ravi.Kas seda tervisehäiret on võimalik täiesti välja ravida? Teid ette tänades, murelik lapsevanem.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Haigus algab tavaliselt 7-9 aastaselt vastutahteliste tõmblustega (tik) näolihastes (silmapilgutused), võivad lisandude tõmblused kaela ja õlavöötme lihastes, mitmesugused häälitsused. Liigutused võivad kuudeks kaduda, uuesti ilmneda erineval kujul ja kohas. Tikid sageli sagenevad stressiperioodidel (probleemid koolis), vahel kaasub ka labiilne iseloom. Ravi vajavad massiivsed tikid, kui tekib probleeme õpetajate ja kaasõpilastega. Ravi on mahasuruv, mitte väljaraviv. Lapse vanemaks saades liigutused enamasti taanduvad, 20 aastaselt ei ole nad probleemiks 90 % juhtudest.

Dr. Ain Pajos