Näo halvatus, Ramsay-Hunt´i sündroom 30.12.13 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Mul on herpes zoster oticum juba üle kahte nädalat. Hiiumaal on arstiabi ja kättesaadavus Uganda tasemel. Pidin ise vöötohatise diagnoosi paika panema peale kahte arsti konsultatsiooni. Sain siis perearstilt Valaciclovir tablette 5 päeva ja paari päeva vahega veel 2,5 päeva portsu. Siis olin juba 5 päeva olnud haige. Sain ka kaks portsu antibiootikumi, esimine juba esimisel päeval. Teisel haigusepäeval valutasid mul kõrv, pea, hambad, lümfisõlmed, keel ja nägu millele tekisid punased laigud - kõik vasakul pool. Määrisin nägu ka Valaciclovir salviga. Uskusin, et salvil oli tuimendav mõju, et vähendada valu, aga kui pea läks vähe klaarimaks, sain aru, et nägu oli halvatud. Kõik vasakpoolsed hambad, igemed, lõug, ja osa keelest on täiesti tuimad, ka meelemärk ja kulmupiirkond. Ükski arst ega õde ei öelnud mulle, et see võib juhtuda, ja et selle vastu peab võtma corticosteroide. Nüüd olin ma juba olnud haige rohkem kui kaks nädalat. Tõttasin esmaabi vastivõtule. Mainisin mis haigus ja hädad mul on. Sain retsepti Dicloberli jaoks. See ei kõlvanud kuskile. Jälle tagasi esmaabi vastuvõtule. Nüüd olin ise jälle arvutiga uurinud, ja kärkisin välja Prednesoli ja uue portsu Valacilovir tablette. See oli ilmselge, et arstil polnud aimu, miks ta mulle Prednesoli retsepti kirjutas. Eks ta kartis, et ma oleks ta pea maha võtnud, kui ma poleks neid saanud. Igatahes ei teadnud ta midagi Ramsay-Hunt´i sündroomist. Olen meeleheitel. Pole aimu, kas see 30 mg Prednesoli annus on õige, või kas on juba liiga hilja. Kui võtan jälle Valaciclovir tablette, ärkavad osad põsest/lõuast/esiotsast ellu ja sügelevad, nii et viirus on ikka veel aktiivsed, aga kas mõned närvid ei hakka enam üldse töötama. Kui Teie ei anna mulle lootust, pean kiiremas korras Ameerika Ühendriikidesse sõitma. Seal on tihti teraapiaid, mis siin pole olemas.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Teie kirjelduse järgi võib oletada, et tegu on tõesti RH sündroomiga. Kas olid ka mõned villikesed kõrvas või selle ümber?, silmas??
Ravi Valcicloviriga (viirusevastane) tuleks teha 10-14 päeva. Prednisolon i toime arvatakse olevat närviturse -ja põletiku vähendamises, soovitav on alustada 40 Mg päevas ca 1 nädal, siis alustada annuse vähendamist nt. 30 mg 5 päeva, 25 mg 5 päeva jne. kuni ravimi lõpetamiseni. Kui esinevad ka kuulmise langus + tinnitus, siis ravi seda ei mõjuta. Tavaliselt halvatusenähud vähehaaval taanduvad sageli kuni paranemiseni, mis aga võtab kuid. Vältige tuuletõmbust ja külma, tehke korduval päevas näoharjutusi, vajadusel silmatilgad.

Ärge terroriseerige kohalikke arste - me ei ela Ugandas.

tel. 6 748 591
Dr. Ain Pajos