Mälukaotused 14.11.12 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

55aastasel mehel on viimase poole aasta jooksul esinenud korduvalt lühikesi mälukaotusi (alkoholi ei tarbi juba paar aastat absoluutselt), mälukaotused keskeltläbi kord kuus. Alati sarnane see, et mälu kadunud varahommikul, alati ka süda paha (muidu pole tal kunagi süda paha). Vahel kergem, vahel raskem mälukaotus. Ei mäleta üldse eelmist päeva, raskematel juhtudel pereliikmete olemasolu ja nimesid, suuri ja olulisi sündmusi kuu, aasta, aastaid varem. Kergematel juhtudel tuleb tunni jooksul taas kõik tasapisi meelde, kui nimetada talle inimesi, sündmusi. Raskematel juhtudel alles päeva lõpuks kõik taastub tasapisi, siis ka päeval süda ikka kergelt paha. Huvitav, et küsimused, mida ta küsis ja millele ka vastused sai sel ajal, kui kannatas mälukaotuse ajal, ei salvestunud hilisemaks ajaks (selleks ajaks, kui mälu taastunud), kuigi mälukaotuse seisundis need küsimused ja vastused aitasid tal oma elu meenutada. Seega ta ise hiljem (kui mälukaotus möödas) ei mäleta enam, mida konkreetselt ta hommikul ei mäletanud. Esmakordsel mälukaotuse esinemisel käis samal päeval EMO-s, kus tehti ajule kompuutertomograafia, kuid midagi ei leitud, põhjust ei suudetud leida.
Mis võiks selliseid mälukaotusi põhjustada? Võib-olla on selliste süptomitega mälukaotused vihjeks mingile haiguslikule seisundile? Ei tahaks võimalikku ohtu õigel ajal maha magada...

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Ilmselt tuleks teha EEG uuring kuna tegemist võib olla ka epilepsiahooga. Võimalikud on aga ka muud mälukaotusseisundid.
Helistage tel. 6 748 591
Dr. Ain Pajos