kolmiknärvivaluga seotud valu 01.02.02 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Mingi külmetusviiruse põdemise ajal lõi mulle vasakule poole põsele väike valulik herneterasuurune punn, silmaga polnud näha, kuid katsudes oli tunda ning väga valulik. Valu lõi kõrva kohale üles ning kiirgas ka veidi kõrva ette. Perearst ütles, et see on lümfisõlm ning tänu külmetusele välja löönud. Et ta asub kolmiknärvi harude ühenduskoha peal ning on seetõttu ka valulik, et peale nohu ja palaviku möödumist peaks ka see ära paranema. Punn kadus ära tänu soojadele kompressidele mida tegin kaks päeva, kuid valu jäi. Raviks määras perearst veel Berlocidi 960 ning suure valu korral soovitas ibuprofeeni võtta, mis ka neljaks tunniks väga hästi valu ära võttis. Nüüd on sellest möödas ligikaudu kolm nädalat, kuid valu on ikka. Algul, kui olin veel viiruse küüsis, valutas ka ülemine lõualuu, vahel kiirgas ka valu alumisse lõualuusse, vasakusse silma, kõrva kohale, kõrva, oimu kohta, kiiru piirkonda, kurgu alla ja kuklasse. Nüüd valutab rohkem vasakult kukla poolt, vahest kõrva kohalt ülevalt ning vahest harva ka endiselt ülemine lõualuu, põsk. Närviarst ütles, et see ei ole päris kolmiknärvi neuralgia, aga et tegu on küll selle närvi ärritusega. Vaatas kurku, katsus lümfisõlmi, olid korras, ei paistetust ega punne. Käskis peale viiruse põdemist kosutuseks raviteesid juua ja vitamiine tarvitada. Suure valu puhul võtta ibuprofeeni. Ütles, et see paranemine võtab oma aja, et tuleb veel veidi oodata, et küll kevade poole asi paraneb. Ta arvas, et see võib olla ka haigest kaelast. Kael krudiseb ja on vasakult poolt valus. Kuid kael oli valus juba enne selle punni tekkimist põsele, siis ei löönud valu ei pähe ega kuskile mujale. Minu emal on ka kõik kaela lihased haiged ja krudisevad, kuid valu ei ole talle küll sellest kaelast kuskile pähe löönud. Minu valu on ainult vasakupoolne. Migreen see pole, kuna olen ka ise migreeni põdeja, tavaliselt valutab mul siis pea paremalt poolt. Vahel tundub, et vagusi olles valu vaibub, magada öösel laseb ka hästi, söögiisu on hea, kui ainult liigne mure teda ei vähenda. Palavikku pole. Millise arsti poole veel pöörduda, kui valutab ning perearst ja kohalik närviarst on asja üle vaadanud? Kas tuleb tõesti oodata, sest sellise asja paranemine võtab kaua aega? Ning millest see valu on ikkagi tingitud? Kui valu pole, näiteks hommikul ärgates on tunne, nagu oleksin täiesti terve, kuid siis algab enamasti lõunast kõik jälle otsast peale. Valu on suurem õhtuti, vahel on pidev, vahel torkiv.

Teie vastust ootama jäädes

üks murelik patsient.

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tänan Teid küsimuse eest!

Teie poolt esitatud juhu kirjelduse alusel võin öelda, et jagan täiesti Teie perearsti ja neuroloogi arvamust ning ka ravisoovitused on olnud asjakohased.

Omalt poolt soovitaksin raviskeemi siiski lisada kas tritsüklilise antidepressandi või karbamasepiini.

Kindlasti peate varuma kannatust, sest neuropaatiline valu pole kiire taanduma.

Edu soovides,