Valud paremas näopooles 04.03.11 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Aasta tagasi algasid suured valud paremas näopooles, ülemisest huulest ja igemetest kuni silmaaluseni, meelekohani välja. Valu oli elektriline või nagu sipelgad sebiksid mu näos. Valu kestis ehk sekundeid, aga valuhood kordusid väga tihti. Olin kiirabis, suunati närviarstile, kes diagnoosiks pani kolmiknärvipõletiku. Kuna üks hammas oli mõned korrad valulik olnud, käisin ka hambaarstil, kes tegi röntgeni, aga probleemi polnud. Ma ei saanud puudutada vahetevahel oma nina parempoolset alumist osa, ülemist huult, rääkimata nina nuuskamisest, näo pesemisest, sest siis algas valuhoog. Ka söömisega oli ja on suured raskused, sest valu võib alata ka suu liigutamisest. Kuu möödudes valu kadus. Augustis algas kõik uuesti, mõned päevad tundsin nagu tukseid või väikseid valusähvatusi ülemises igemes, siis tulid jälle suured valuhood. TEGRETOL aitas mõne päeva jooksul. Kuna tundus, et valu nagu algas kusagilt ülemise ja alumise lõualuu ühenduskohast, siis tehti ka sellest kohast röntgen, aga midagi polnud viga. Dets. algasid valud jälle, nii suured et jälle kiirabis. Närviarstilt jälle LYRICA, mida kuu aega sõin.Väikesed valud olid sellegipoolest. Kuna tundsin ikka et valu algab nagu kusagilt ülemisest igemest, siis käisin jälle hambaarstil, kes igaks juhuks parandas üht hambajuurt, tegi röntgeneid (midagi ei näinud), ja andis ka antibiootikumide kuuri enne juureravi ja ka pärast, sest järgmisel päeval peale parandust oli hammas oi kui valus ja hell. Siis hakkasi hambaarst arvama, et äkki on mul põskkoopapõletik, seda siis momendil ravitaksegi KLACID FORTEga. Vahepeal nagu tundus et valu on väiksemaks jäänud, aga paar viimast päeva on valuhood jälle suured ja ikka tihedalt ka. Ei aita IBUMAXid, PONSTAN FORTE 500 ja SOLPADEINE(vahepeal see nagu aitas natuke). Nüüd siis tahakski teada, mida Teie, doktor Pajos, arvate, mis mul viga võiks olla, kas on ikka kolmiknärvipõletik? Nimelt on mul palju hambaid välja tõmmatud, ülevalt kaks viimast hammast ja alt vist kolm, viimane alumine on alles. Kas nendega seoses ei või sellised suured valuhood tulla sealt alumise ja ülemise lõualuu ühenduskohast, see krõksub ka vahel. Ja kui on kolmiknärvipõletik, mis rohtusid ma peaks võtma? Tegretol on minu arust aidanud, kuid see tegi mind uimaseks. Elan Iirimaal ja Teie vastuvõtule vist niipea tulla ei saa, aga valust tahaks lahti saada, ei julge rääkidagi inimestega eriti enam, sest valu võib tulla. Ahjaa, tundub et ka õues käimisega võib üpris kiiresti valu alata. Ilusat päeva Teile !

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegemist on ilmselt kolmiknärvivaluga. See ei ole põletikuline haigus ja raviks kasutatakse epilepsiaravimeid nagu nt. Tegretol. Ravi tuleks alustada väikese annusega tõstes doosi vähehaaval kuni valude lakkamiseni. Seejärel tuleb ravi aga jätkata üsna kaua - mitu kuud. Ravimist loobumine teostatakse samuti vähehaaval annust vähendades.

Dr. Ain Pajos