Kooma. 19.02.09 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Mina olen Risto.
Kirjutan Teile kuna ei oska hetkel kuidagi edasi tegutseda. Nimelt juhtus minu tuttavaga 3 nädalat tagasi liiklusõnnetus, mille tagajärjel langes ta koheselt koomasse. Tuleb mainida, et ta oli eelnevalt alkoholi tarbinud. Tegemist on 35 aastase mehega. Kuna tema seisund ei ole arstide väitel tänase päevani muutunud, siis otsustati ta saata haiglast ära, taastusravilasse. Minu probleem seisneb selles, et ma ei nõustu arsti diagnoosiga, mis väidab, et inimene on vegetatiivses seisundis. Oleme teda iga paari päeva tagant vaatamas käinud ning iga kord näeme järjest uusi märke tema paranemise kohta. Peale õnnetus oli patsient sügavas koomas ning reageeris ainult valule. Nädal aega tagasi hakkas patsient oma silmi avama ja sulgema. Kui meie teda vaatama läksime, hakkas ta väga tugevalt liigutama ning tundus ärritunud. Nägin ise, kuidas ta üritas mitu korda neelata, kuid kuna ta on intubeeritud, siis see ei õnnestunud. Nädal hiljem viidi ta post opist üle neuroloogia osakonda. Käisime teda vaatamas 5 päeva tagasi, patsient avas ja sulges silmi ning tundsin, kuidas ta minu kätt pigistas. Arvasin ise, et see on lihtsalt refleks, kuid nüüd teda külastamas käies, hakkas patsient oma silmi liigutama ( vaatas näppu ning jälgis, kuidas see tema silmade ees liikus). Patsient üritas mitu korda neelata, kuid see ei õnnestunud tänu hingamis ja toitmis torule. Samas, on tal olemas negatiivsed sümptomid, mis on siis lihaste kordineerimatu tõmblemine ( olen märganud ka kordineeritud, kui ta kohendas oma kätt mugavamasse asendisse), kõrge palavik, kontaktivõimetus ning värisev pea.
Mida ma soovin teie poolt! Kas te oskate soovitada mõnda spetsialisti, kes võiks antud inimese seisundi üle vaadata ning anda omapoolse hinnangu.
Kuna teda hetkel ravivad arstid annavad väga negatiivse prognoosi, siis soovin ma seda kuulda ka teiselt spetsialistilt.
Tänan info eest ja soovin Teile kõike paremat adaspidiseks.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Loomulikult ei ole võimalik siin anda täpset vastust, kuid kirjeldatud haiguse dünaamika viitab tõesti selgelt paranemisele. On võimalik,et omahingamine taastub küllaldaselt toru eemaldamiseks. Samas ei saa veel teha oletusi paranemise ulatuse ja jääknähtude osas. Oluline on avastada ja välja ravida palaviku põhjus ja jätkata intensiivset taastusravi, mille juures saate tõenäoliselt juhandaja õpetusel osaleda.

Dr. Ain Pajos
tel. 6 748 591

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Neuroloogia

Ekslik diagnoos

Tere!
Mida peab arst tegema kohe kui paneb diagnoosiks kooma? Juhtus kevadel avarii, mille tulemusena kohale tulnud kiirabi arst pani kannatanule diagnoosiks kooma. Mis õnneks ennem haiglasse jõudmist ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Koomahaigel tuleb jälgida südametegevust ja hingamist ja võimalusel vererõhku ja vajadusel neid funktsioone toetada. Haige tuleb kiirelt toimetada haiglasse kooma põhjuste väljaselgitamiseks.

Loe edasi

kooma

18 a neiu on 2 nädalat koomas olnud. avarii järgselt oli mingiks aju hindeks 3. esimene nädal ei olnud mingeid muutusi aga teise nädala jooksul hakkasid silmad pilkuma(enne olid liikumatud). on hakanud ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

See on tõenäoline.

Dr. Ain Pajos

Loe edasi

kooma

Tere!
Mu vend on 27a, ja tal juhtus liiklus õnnetus.Tal jooksis veri ajju ja tehti suur vere ülekanne. Nädalaega hoiti teda hingamisaparaadi all. Nüüd siis juba kolm päeva on ise hingad. Aga tal ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Paranemine võtab aega kuid. Paranemise ulatus sõltub ajukahjustuse suurusest.

Dr. Ain Pajos

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: