2 nädalat koomat maksapuudulikusest 19.11.23 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Kas oskate anda nõu selles olukorras: minu isa (60) on olnud 2 nädalat koomas (intensiivravi osakonnas), mis on põhjustatud alkoholi liigtarbimisest tulenenud maksapuudulikkusest mis viis kõrge ammoniaagi tasemeni mis omakorda viis koomani. Arsti sõnul ei toimi maks absoluutselt, neerud hakkasid peale haiglasse toimetamist ja reanimatioonis olekut tööle (eritavad uriini läbi voolikute). Samuti langes ammoniaagi tase kuid on endiselt kõrgem kui peaks. Suudab hingata; südametöö normaalne, pulss ja vererõhk normaalsed. Liigutab aeg ajalt pead vasakule-paremale, ja teeb pidevalt grimasse näoga (samasugused nina kirtsutavad grimassid mis korduvad, justkui nagu tunneks valu või piinleks), aeg ajalt kiristab hambaid ja avab pooleldi silmi ja vaatab mittefokusseritult klaasistunud pilguga. Isegi üritab vaevaliselt jalgu liigutada kuid väga minimaalselt ja harva. Kas oskate öelda kuidas ja mida saan omalt poolt teha? Arsti soovitas rääkida ja proovida stimuleerida tema aju/teadvust, kuna hetkel nad ei saa midagi muud teha peale ootamise, et teadvus paraneks. Eeldan, et peaks olema võimalik keha mürgituse taset ka alandada kuidagi, et lasta ajul teadvusele tulla (arusaamal et kõrge mürgituse tase viis koomani)? Samuti, kas on võimalik tema aju skännida või uurida kas ja kuidas see toimib ja millele reageerib?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kui maks ei suuda oma funktsiooni täita, on tagajärjeks ainevahetushäired ja hiljem kooma. Ravivõimaluste üle tuleks küsida gastroenteroloogilt.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika