tuimaks muutuvad näpud, ninasõõre ja hägune silm 30.08.07 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

14-aastasel tütrel surevad vahetevahel näpud,nii ükshaaval kui ka kaks-kolm näppu korraga.Näpuotsad on tuimad.Samuti sureb ka ninasõõre-pool ninast. Ka silm on udune ja objektide piirjooned on hägused ja virvendavad. KÕIK SEE TOIMUB PAREMA POOLEGA. Samal ajal ja hiljem on peavalu, mis isegi 500-se eferalganiga ära ei lähe,vaid tekitab hoopis iiveldustunnet. Samas on üldine nõrkustunne.Öösel on isegi kurgulagi tuimaks muutunud. See läheb kuskil paari -kolme tunniga üle kuid peavalu kestab tunduvalt kauem ja vahelduva eduga on seda juba kolm päeva järjest olnud. Ka varem on esinenud aga mitte järjestikustel päevadel.Ka varem on olnud silmadega probleeme- hägune pilt, piirjooned virvendavad aga see on olnud mõlema silmaga korraga .See on kestnud mõned tunnid järjest ja kõik on taastunud.Lapse enesetunne sel ajal on kehv ja ta vesistab.Samas on ta optimistlik ja teab,et see läheb üle. Samas see segab nii tavakoolis kui ka muusikakoolis käimist. Stressist see ei tohiks olla,sest kooliaeg pole veel alanud ja kohustused puuduvad ka kodus on kõik rahulik ja turvaline.
Mida teha ja millise arsti poole pöörduda?
Kui on tuimustunne,kas siis peab lamama või aktiivselt liikuma või hoopis kiirabi kutsuma,et selle põhjusele jälile saada?
Kui kaua kestvat nägemishäiret tuleb tõsiselt võtta? Silmaarsti juurde on pikad järjekorrad ja tõenäosus,et siis just nägemishäire on on suhteliselt ebatõenäoline. Ka kompuuteruuringuga on sama,sest tuimustunne pole ju püsiv seisund ja et see uuringuga ühele ajale langeks on suhteliselt ebatõenäoline.
Kas selline tuimustunne on seotud mõngite närviimpulssidega või on verevarustushäire?
Ka on tegu madala vererõhuga (pulss 77, alumine 57;ülemine 106).See et äkilise tõusmisega silmeeest kirjuks läheb oleme harjunud.
Kas selle vastu on mingit rohtu või tuleb lihtsalt oodata,et mööduks.
Mida teha?Palavikku ju pole ja väliselt kõik korras.
Kas on tegemist nn. kasvuraskus või mingi tõõsisema haigusega?

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tänan Teid e-maili eest!
Kõige enam oskaksin kirjelduse järgi välja pakkuda auraga migreeni, ka algus puberteedieas on seda diagnoosi toetav. Peate kindlasti pöörduma lasteneuroloogi vastuvõtule. Kui järjekord on Teie hinnangul liiga pikk, pöörduge erapraksises töötava lasteneuroloogi vastuvõtule. Neuroloog uurib täpsemalt Teie lapse haiguse ja pere anamneesi , teeb objektiivse uuringu ning vajadusel täiendavad uuringud. Nende alusel saab omakorda korraldad parima ( tablett ) ravi, kui selleks on näidustus.