Tõmblused lihastes 19.04.04 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Juba peaaegu kolm aastat on mul olnud lihastes tõmblused, nagu väiksed elektrilaengud. Pole valulised ja kestavad lühikest aega, mõnikord on ainult ühekordsed ja seda enamasti jäsemetes, kõhu, rinna ja selja peal. Põhiliselt on siis, kui lihast ei kasuta. Muid sümptomeid ei ole, nagu näiteks jäsemete nõrkus, kohmakus, suremine. Peavalusid esineb umbes korra kuus ja sedagi vaimse ülekoormuse tõttu. Eriti on lihastõmblused seotud emotsionaalse seisundiga, nt. hirm, erutus, ärevus vms, muidu on sageli päevi, kus neid üldse ei esine, teine kord aga on ohtrasti. Kõik sai alguse kolm aastat tagasti, kui vigastasin oma jalga mopeedi sumbuti külge ja juba järgmise päeva õhtul märkasin tõmblust käelihases (tõmbles lihas, mitte käsi ise). Kirurgi juures käies soovitas too värsket õhku ja perearst massaaši. Esialgu oli tõmblus üsna sagedasti, mitmekordselt ja kestsid sekundeid, võisid päeva jooksul korduda, need ei olnud muud moodi häirivad kui ainult ebamugavad. Praegusel hetkel on need enamjaolt muutunud üksikuteks tõmmeteks lihastest ja esinevad üldiselt ainult ärevuses, ärrituses vms seisundis, kui NS on häiritud. Kui oleks olnud mingi tõsine haigus, kas siis oleks selle aja jooksul pidanud ka mingi muu sümptom välja lööma, mida mul pole. Muidu pole häda midagi, mõte töötab ja käed ning jalad liiguvad, aga huvitab, millest selline asi. Kontrollida tõmblusi ei saa. Olin 16, kui tõmblused hakkasid, praegu 19, varem pole sellist asja esinenud. Milles asi võib olla? Jään huviga vastust ootama, aitäh.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegu võib olla päriliku kalduvusega lihastõmblusteks (müoklooniad).Täpset vastust siin loomulikult anda ei saa.

Dr. Ain Pajos