Ajuinsult ja oksendamine. 28.12.03 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Ma olen 74 aastase vanaproua minija ja sooviks teada Teie poolset arvamust tema haigusloo kohta. Ta on põdenud juba üle 10 aasta parkinsoni tõbe. 2001 aasta jaanuaris oli tal ajuinsult, mille tagajärjel ta kaotas kõnevõime ja ei saa enam normaalselt käia (veab ühte jalga järel). Sama aasta aprillis sai ta (tõenäoliselt haiglast) B-hepatiidi ja oli ravil Tartus. Kuigi arstid arvasid, et see viirus ei kao ta organismist - oli see ometi poole aasta pärast kadunud. Vahepealne aeg on olnud suhteliselt muutusteta. Raviks kasutab ta iga päev madopar 125 HBS, co-reniteci, norvascit 5mg. Nüüd detsembris oli tal nädal aega süda paha ja ajas oksele (kuid ei oksendanud kordagi). Kuna sõi vähe, oli nõrk ja kaebas vahel ka kerget kõhuvalu, siis läks ta Valga haiglasse uuringutele. Ta ei liikunud enam ringi, püsti tuli ja paar sammu tegi, aga rohkem ei jõudnud. Haiglas ei leitud midagi erilist. Arst arvas, et see südame pahadus on insuldi tagajärjel, kuna aju ei tööta enam normaalselt ja ei anna õigeid käsklusi. KAS TÕESTI? Arvas, et kui inimene on nädal voodis lamanud, siis kui ta püsti tuleb, siis ongi normaalne kui süda on paha. Seal ta millegi üle ei kurtnud ja sõi ka paremini ja seega ta lubati koju. Tõime ta 24. dets. koju ja ta tundis end hästi. Õhtul ta kõndis kodus kuskil 10-15 meetrit ja sõi kehvalt, vererõhk oli korras. Öösel hakkas ta oksendama. Isegi vesi ei püsinud sees. Päeval ta oksendas 3 korda. Okse oli pruunikas (niisugune pruunikas ollus oli sees, justkui kuivanud veri ja seda nägi ka kiirabi). Nii kui ta jõi lonksu vett, siis kohe purskas see välja. Lõpuks oli ta nii nõrk, et kutsusin kiirabi. Kuigi kõik teised näitajad olid korras, viidi ta ikka haiglasse, sest väljanägemine oli tal tõesti kehva. Kodus sai ta olla vaevalt päeva. Haiglas tehti ultraheli ja ei leitud midagi. Järgmine päev sõi ta haiglas ilusti ja kõik oli justkui hästi, ta ise oli ka rõõmus.
Arst arvas, et see oksendamine oli järjekordeslt ajutegevuse viga ja pruuni värvuse kohta ei osanud samuti midagi öelda. Väideti, et insuldi tagajärjel võibki nii olla? Mind huvitabki, kas tõesti ammuse ajuinsuldi tagajärjel võis inimene järsku nii oksendama hakata ja tekkida selline äkiline tervisliku seisundi muutus kui milleski muus osas(näiteks vererõhk, süda) polnud mingit muutust märgata ?
Kiri sai küll pikk, aga ma tänan ette Teie vastuse eest.

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

2001. aastal läbitehtud ajuinsult ei ole kindlasti põhjuseks, miks inimene 2 aastat hiljem oksendama hakkab.
Kas tegu on viirusega ( enteroviirus ), haavandiga maos ( kuna sisaldas pruunikat ollust ja patsient tarvitab aastaid ravimeid ) või sapipõie patoloogiaga, ei oska ma öelda, see vajab ikka põhjalikumaid uuringuid ( lihtsaim: millised olid vereanalüüsi vastused näiteks hemoglobiini osas ).
Väga vähe tõenäoliseks pean uut ajuinsulti, kui pole muutunud tema liikumisvõime ( motoorika ) ja puudub peavalu, kuid ka seda ei saa ma kindlalt eitada.
Usun, et Teie perearst, kes tunneb haiget paremini ja yõenäoliselt tegeleb tema probleemidega aastaid, peaks siinkohal nõu ja jõuga appi tulema.
Lugupidamisega,