Närvilõpmete kahjustus 25.05.01 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Minu 16-aastasel tütrel on diagnoositud närvilõpmete kahjustusest tingitud Renoux tõbi. Ei tea, kas kirjutasin haiguse nime õigesti, aga külmemate ilmadega lähevad ta käed siniseks ja hakkavad valutama. Ka nina läheb külmaga kergesti punaseks, mis teeb ta väga õnnetuks. Tüdruk on kõhn ja külm hakkab tal kergesti. Kui ta käed on soojad, siis on nad pigem punased. Veresoonte kirurg on talle kirjutanud vereringet parandavaid rohtusid, aga ta ei talu neid hästi.

Kui see probleem ei kuulu teie valdkonda, siis kelle poole pöörduda? Tahan teada, milline on lapse tulevik selle probleemiga. Kas ja kuidas on sellest haigusest võimalik terveks saada? Kas ja kuidas võib tema vanuses laps tarvitada looduslikke vereringet parandavaid preparaate (Ginko Biloba vms)?

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Teie tutrel esineved tonäoliselt perifeerse veringe häired, mis on tingitud veresoonte autoregulatsiooni häiretest, mille pohjus pole veel senini teada. Oaslt on see pärilik. Kindlat ravi taolisele sundroomile tegelikult ei teatagi, kuid igasugused vereringet stimuleerivad protseduurid on soovitatavad ja kasulikud. Eelkoige siiski kehakultuuriga tegelemine ja uldse igasugune fuusiline tegevus, s.h jalutamine, varskes ohus viibimine. Soovitavad on veel veeprotseduurid kulma ja voimalikult kuuma veega vaheldumisi. Teie poolt nimetatud Gionko Biloba preparaadid voivad samuti anda head efekti, kuid neid peaks kasutama pidevalt pikema aja vältel ja kuuridena:2 kuud tarvitada, soltuvalt preparaadist kas 1 voi 2 tabletti paevas, siis 1 kuu vältel ei tarvita ja edasi jalle 2 kuud kasutada. Teistest medikamentidest peaks esialgu hoiduda, arvestades, et tegemist on siiski nii noore inimesega. Taimeteed enne uinumist on samuti kasulikud. Seega puudke abi saada rahvameditsiinis kasutusel olevatest vahenditest.