c-hepatiidi 1b genotüübi ravi uuemate ravimitega 18.06.14 / Nakkushaigused

Külastaja küsib:

Mul avastati tervisekontrolli käigus krooniline c-hepatiit genotüübiga 1b, mille ravi edukus on alla 50%, kuid kõrvaltoimed (juuste väljalangemine, palavikud, jõuetus, depressioon jm) on palju. Biopsiat ei ole veel tehtud. Maksanäitajad on igati korras.
Sooviksin teada, mis võimalused oleksid mu tervenemise tõenäosust suurendavad ja kas on võimalik lühema ajaga ravida. Netis kirjutas, et on uuemad ravimid- SOFOSBUVIR ja SIMEPREVIR, kuid neid ei ole Eesti turul. Kust neid saaks? Kui on mõnigi võimalus kiirelt ja efektiivselt sellest vabaneda,olen ma nõus ise maksma ja ravimid hankima, kuigi mul on ka HK kindlustus. Septembrist algab mul kahekordse koormusega aasta- ma ei kujuta ette,kuidas seda traditsioonilist 2 ravimiga ebaefektiivset ravi ja selle kõrvaltoimeid taluda suudan ja tööülesandeid edukalt täidan.
Palun andke nõu, mis alternatiivid mul on?

Arst vastas:

Aino Rõõm

dr Aino Rõõm

Infektsioonhaiguste arst

Ida-Tallinna Keskhaigla

Tere!
Olete eelnevalt hästi tutvunud C-hepatiidi ravi võimalustega ja tõepoolest 1a genotüübi puhul on viiruset vabanemise võimalus 50-70% ka uute kombineeritud ravimite kasutamisel. Viirususest vabanemine sõltub patsiendi immuunsüsteemist ja on väga individuaalne. Olenevalt teie organismist, tekivad ravite kõrvalnähud ja osadel juhtudel tuleb ka ravi nende tõttu katkestad või ravimit vahetada. Ei ole võimalik ette ennustada, kuidas C-hepatiidi viirusevastased ravimid teie organismis käituvad ja kas teil töövõime ravikuuri ajal säilub. Arvan, et ei ole mõistlik planeerida ravi ajaks lisakoormusega tööd. Hea uudis on see, et ka 1a genotüübile on lisandunud uusi ravimpreparaate, mis kliinilistes uuringutes on andnud paremaid ravitulemusi kui praegused ja suure tõenäolisusega jõuavad nad lähiajal ka Eestisse. Kuna aga C-hepatiidi ravikestvus võib olla pikk ja ravikuur on kallis, peaksite konkreetsed raviotsused tegema teid raviva arstiga. Alati on võimalus küsida teist arvamust teile pakutava raviotsuse kohta.
Soovin teile head paranemist!
Lugupidamisega
Aino Rõõm