SOS pill päevade lōpu ajal, varajased päevad ja tuju muutused. 01.11.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen olnud oma partneriga vahekorras peaaegu igapäev ja 3-5korda nädalas ja mu päevad hakkasid nädal varem 24.10(õige päev oleks pidanud olema 7.11) Päevad algasid siis 24.10 ja pühpäeva hommikul olin partneriga vahekorras ja sai igaksjuhuks ka võetud Levadonna SOS-pilli, siis päevad lõppesid ja tegin igaksjuhuks rasetustesti ja see oli negatiivne ning 2päeva hiljem hakkasid uuesti päevad, vaja väiksemaid sidemeid ja kergemad kramid, samuti on väga suured tujukõikumised kas väga vihane või ajab lihtsalt nutma. (Enamasti paha tuju).
Naistearsti vastusvōtule varasema aja sain 7.11.
Isiklikult arvan, et SOS-pill muutis hormoone ja sellepärast olen kui tiksuv ajapomm aga see kõigest spekuleerimine.
Aga minu küsimus oleks, et kas see kōik on normaalne või hoopis mingisugune haigus?
Ehk oskate aidata vōi vähemalt meelerahu kuni arsti juurde lähen.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

SOS pill sisaldab väga suures annuses gestageeni levonorgestreel. Sama hormooni kasutatakse ka osades igapäevastes rasedusvastastes tablettides, kuid nendes on hormooniannus väga väike. Samuti kasutatakse sama hormooni emakasisestes vahendites, kuid seal on selle hormooni imendumine verre üliväike. Levonorgestreeli suur löökannus võib soodustada tsüklihäireid, ebaregulaarseid pikemaid määrimisi-veritsusi. Samuti põhjustada meeleolu kõikumisi ja muid psüühikaga seotud kaebusi, mis on väga individuaalne. Tavapäraselt on need kõrvaltoimed paari nädala kuni kuuga mööduvad ning ei ole midagi ohtlikku. Kui teil ei ole lähiajal raseduse plaani ning elate aktiivset suguelu, siis on soovitav arstiga nõu pidada tõhusamate rasedusvastaste vahendite suhtes, kui seda on kondoom või SOS pill. Valik on suhteliselt lai ja kindlasti leiate endale sobivaima, et soovimatut rasedust vältida.