Endometrioosi ravi pillidega - määrimine 14.09.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Alustasin 29. juulil 2023 Lindynette pillide tarvitamis endometrioosi ravimise eesmärgil, varasem kokkupuude pillidega puudub. Võtan arsti soovitusel pille järjest, ehk võtan ühe pillilehe lõpuni (3 nädalat) ja alustan siis kohe järgmist lehte, ilma nädalast pausi tegemata. Alates 29. augustist on mul olnud kerge määrimine, mis on nüüdseks juba kaks ja pool nädalat kestnud, ning mis on iga päevaga läinud natuke intensiivsemaks, lisandunud on ka alakõhuvalus (päevade valud). Kas selline pikaajaline määrimine ja alakõhuvalud on normaalne või peaksin midagi ette võtma.
Panin endale ka uue günekoloogi vastuvõtu aja, aga sain selle alles 2. oktoobriks. Kas peaksin enne vastuvõttu juba midagi muutma või peaksin jätkama pillide tavapärast võtmist ja ootama ära vastuvõtu?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kui on tekkinud veritsus, mis on suurenenud, siis katkestage praegu pillide võtmine ja tehke 7 päevane paus ja seejärel alustage uuesti uue pillide lehega. Võite jätkata pillide võtmist tavapärse 21/7 skeem järgi. Selliselt toimides võib järgmises kuus pille võttes olla vähest ebaregulaarset veritsust. Kui endometrioos ei põhjusta 7 päevase pausi ajal vaevusi ( kõhuvalud), siis võib edaspidi tavaskeemi järgi (21/7) pille edasi võtta. Võimalik on ka pille vahetada. Pideva skeemina, ilma pausideta, soovitan võtta dienogestiga pille ( näiteks SibillaPlus või Jeanine). Teie arst otsustab siis järgmisel visiidil, millisel viisil jätkata.