Mammograaf 23.07.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mulle tehti 30aastaselt mammograafia, oli tükk rinnas, 1 arst nägi muutust, tehti ka biopsia, healoomuline. Nüüd lugenud igaltpoolt ja günekoloog ka ütles, et miks nad mammograafia mulle tegid. Kas see tegi nüüd mulle halba? Ma olen sellele mõtlemisest juba nii stressis. Kardan, et see tegi kahju nüüd mulle. Ühes kohas kirjutatakse, et kahjulik, teises kohas, et see ei ole.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Alates 30. eluaastast tehakse mammograafiat vajadusel, kasvaja kahtlusel, koos ultraheli uuringuga. Rinnavähi sõeluuringut tehkase alates 50 eluaastast 2 aasta intervalliga ja vajadusel kord aastas.Tehtud mammograafia (röntgen) ei ole ohtlik Teie tervisele. Kui edaspidi olete jälgimisel, siis arvestades sellega, et olete 30-aastane, mamograafia ja biopsia on tehtud, siis eelistatakse jälgimiseks ultraheli uuringut. Muretsemiseks pole praegu küll põhjust, tehtud uuring ei suurenda rinnavähi riski.