Endometrioosne tüst 13.10.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Sooviksin uurida, kas endometrioose tsüsti puhul kui olen juba raseduse esimese trimestri lõpus on ohutum nii mulle kui lapsele:

1) abort, tsüst eemaldada ja siis proovida uuesti rasestuda või
2) jätkata rasedusega ning loota, et tüst ei lõhke? Ehk lugesin uurnguid ning on naisi kellel on tsüst kas raseduse ajal või sünnitusel lõhkenud.

Tahaksin teha parima valiku nii enda kui lapse huvides.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Endometrioos on krooniline hormoonsõltuv haigus, mis ajas võib pigem takistada rasestumist. Kindlasti ei ole rasedusega kaasnev endometrioom raseduse katkestamise põhjuseks ja selle rebenemine raseduse ajal või sünnitusel on üliharv tüsistus. Sageli endometrioomi suurus raseduse-imetamisega sünnitusjärgselt pigem väheneb, see on väga individuaalne. Kui sünnitusjärgselt endometrioom on üle 5cm ja ajas suureneb, siis on soovitav see operatiivselt eemaldada. Haigust otseselt välja opereerida ei ole võimalik, kuna endometrioidsed tsüstid võivad uuesti tekkida nii kaua, kui teil menstruatsioonid käivad.