Veritsus raseduse ajal ja ka peale sünnitust 21.12.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Olen 30 aastane naisterahvas. Sünnitasin loomulikul teel 8 kuud tagasi terve poisslapse. Enne rasedaks jäämist oli probleeme menstruatsiooniga. Käisid millal tahtsid. Võis ka vabalt pool a vahet olla ennem kui tulid uued päevad. Läksin naistearstile ja määrati duphastoni päevade esilekutsumiseks. Sain oma päevad selle rohuga paika. Muud analüüsid olid korras. Soovisin rasestuda kuid mul ei tekkinud ovulatsioone..Läksin viljatuskliinikusse ja kirjutati Letrozole, duphaston ja ovitrelle süst. Rasestusin kohe esimesel kuul. Raseduse 7 ndal nädalal hakkasid määrimised..Oli aeg ajalt ka pesukaitsmel päris verd..samas võis olla ka nädalaid kui ei määrinud.. Lootega oli alati kõik korras kui pidevalt määrimiste pärast kontrolli Läksin. Samuti olid pap testid ja muud analüüsid korras. Veritsuse põhjust ei leitud. Õnneks jäi määrimine jäeti 15 nädalal. Sünnitasin terve poisslapse. Minul jäi kahjuks aga osa platsentast sisse ja tehti narkoosi all puhastus. Hiljem vaadati ultraheliga ja kõik tundus korras olevat. Koju jõudes Veritsus kestis vaid 3 nädalat . Andsin lapsele rinda kuni tema 5 elukuuks saamiseni. Lõpetasin ära kuna laps ei saanud kõhtu täis. Juba rinnaga toitmise ajal umbes 3 ndal lapse elukuul hakkas samuti veritsema nagu raseduse alguses. Arvasin et hakkavad põevad. Verd oli vaid paberil vaid pühkides. Samuti olid päevadelaadsed valud..Arvasin et ehk asi hormoonidest. Laps juba 8 kuud vana ja veritsev vahelduva eduga siiani. Võib olla ka nädalaid vahet või päevi..veritseb ebakorrapäraselt. Samuti on iga päev alaselja ja alakühu valu. Nagu mensyruatsiooni ajal. Arstile saan alles 12 ndal jaanuaril..Milles võib probleem olla ? Muretsen väga. Kas võib olla kasvaja? Samas veritses ju ka raseduse ajal ja sis olid näitajad korras.
Mainin ära ka selle et emal mul hakkas menopaus 40 aastaselt. Kas võib mul sellega seos olla? Ehk hakkavad mul ka põevad ära jääma. Või on pigem hormoonid paigast ja asi selles?
Veritsus tuleb kindlasti tupest mitte urineerides.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Teie mure on mõistetav ja ka lahendused oleksid olemas, kui oleks püstitatud kliiniline diagnoos.
Esmalt tehke otsus: kas soovite praegu rasestuda ja sünnitada või soovite rasedusest hoiduda?
Kui soovite hoiduda, siis saaks kasutada KHK kombineeritud hormonaalset kontratseptsiooni, erinevad antibeebipillid, EVRA plaastrid, NuvaRing, millel on ka ravitoime. Kui soovikiste rasestuda, siis reeglina kordub sama, mis enne esimest rasestumist. Jääb mulje, et tegemist on menstruaaltsükli häirega, mille põhjuseks on anovulatsioonid.
30-aastaselt on ennetusprogrammis EKVähi sõeluuring, mis nüüd uutel alustel: HPV/NAT.
Kas olete HPV vaktsineeritud? Kui ei, siis tehke seda koheselt:
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud
Arvestades ema anamneesi andmeid, oleks arukas sünnitada kõik soovitud lapsed järjest.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7