Munasarjas teratoom 15.11.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Naistearst tuvastas vaginaalse uh kaudu munasarjas 3,5cm suuruse moodustise. Käisin 2 kuu möödudes uuesti kontrollis, moodustis oli samas mõõdus , arsti sõnul tegemist n-ö kasvajaga , nimetades seda teratoomiks, halvaloomuline polevat, kuid vajab lõikust. Lõikuse osas ütles, et paneme aja kevadel ja muretseda polevat vaja. Mainin ära, et aeg-ajalt tunnen seal ka juba pikemat aega kergeid valutorkeid.
Küsimus selline. Kas ma saan olla sellele kahele n-ö vaatamisele tuginedes , ilma lisa uuringuteta, kindel, et tõesti tegemist pole pahaloomulise moodustisega ja kevadeni ootamine antud asjaga on okei?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Kui moodustis ei olnud 2 kuuga kasvanud, siis väga suure tõenäosusega on tegemist healoomulise moodustisega. Teratoomi ravi on operatiivne ja see kordub väga harva. See võib kasvada ootamatult ja ei ole seotud sellega, et teil on tehtud varasemalt palju ultrahelisid ja seda pole varasemalt esinenud.
Diagnoos püstitatakse eelkõige ultraheli uuringu alusel. Valutorkeid võib esineda, kuna munasarja maht on suurenenud. Kui valud süvenevad, siis on soovitav varasemalt minna uuesti kontrolli ning otsustada operatsiooni suhtes. Võimalik on ka taustauuringuna teha ca 125 ehk munasarja kasvajamarkeri vereanalüüsi.