Krooniline tupeseen 21.07.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mure on selles et juba pea 2 aastat tekib mul igakuiselt või sagedamini tupeseen. Olen kasimuugi ravimeid kasutanud, kreemid, kapslid nii suu kui tupekaudsed aga miski ei toimi ja kui toimib siis maksimum pool kuud hoiavad rohud seent ara. Olen kainud gunekoloogi vastuvotul korduvalt ja kirjutati antibiootikumid valja aga ka need ei aidanud. Suguhaiguste testid on ka tehtud mis olid negatiivsed. Mikrofloora proov naitas tupes nö.ulihappelist keskkonda ehksiis koik myygil olevad piimhappe bakterid mis peaks probleemi lahenama teevad tupe keskkonda veelgi happelisemaks ja ei aita. Partner on ka seenevastat ravi teinud(temal seene sumptome pole) aga minul tekib seen ikka ja jalle ja ma ei oska enam midagi ette votta. Gunekoloog ei oska ka aidata ja ma olen taitsa kurnatud sellest pidevast seenest. Miski ei aita pikemas perspektiivis ja keegi aitada ei oska. Kas teil on mulle mingeid soovutusi/nouandeid? (Võtan ka antidepressante ja lindynette20 beebipille)

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Tupe bakterioskoopia analüüs näitas happelist keskkonda ( tsütolüütiline vaginoos) ja sellises keskkonnas on tupeseen kergem tekkima. Seetõttu hakkabki tupeseen peale ravi taas kimbutama. Tupeseene põhjustaja Candida albicans on ka normaalses tupe keskkonnas olemas, kuid soodsatel tingimustel hakkab paljunema ja tekitab seetõttu kaebuseid ( eelkõige kipitust ja kihelust). Probleemi lahendamiseks tuleb tupe mikrofloora taastada, muuta aluselisemaks. Selleks sobivad tupeloputused söögisooda lahusega ( 2 teelusikat 1 liitri vee kohta) või istevannid. Spetsiaalseid tupekuule sellise probleemi lahendamiseks ei ole.