Tsüklihäired ja tsüst 02.10.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on küllaltki pikk jutt, aga see-eest lühikesed küsimused.
Mul on terve elu olnud tsükkel täiesti korrapärane, viimastel aastatel 24 päeva. Veritsusaeg on järk-järgult lühemaks jäänud, u 4 päeva. Juulis oli aga eelmisega vahe ootamatult 16 päeva. Augustis algas taas tavapäraselt 24ndal päeval, kuid siis algas jälle juba 16 päeva pärast samal kuul. Ning järgmine septembri alguses, vaid 13 päeva vahet. Ja siis jäigi veritsema, iga päev. Kasutasin küll pesukaitseid, kuid neid sai ikka 3-4 korda päevas vahetatud. Ehk et lihtsalt ei määrinud. 7.sept sain arstile aja, kes vaatas läbi ja kirjeldus järgmine: Emakas 5,4x4,3x5,6 cm Endomeetrium ühtlane 0,3 cm Parem ov ühekambriline tsüst 4,1x2,7 cm Vasak ov 4x2 cm, sisaldab üht suuremat foll 2 cm ja kollaskeha 2,2x1,6 cm CD vaba vedelikku ei ole. Määras Reguloni tabletid, alguses 2x päevas, kuni veritsus üle jääb, siis 1x kuni 21 päeva. Esimesel päeval 2 tbl võttes hakkasin oksendama, misjärel perearst soovitas alguses võtta 1tbl ja kui organism harjunud, siis 2tbl. Seega võtsin 11 päeva 1tbl päevas, seejärel 5 päeva 2tbl ning kuna veritsus oli nagu peaaegu kadunud, läksin 1tbl peale üle. Vahepeal jõudsin suure närveerimisega teise arsti juures käia, kes kinnitas läbivaatusel kõike eelmist ja sama ravi. Nüüd olen tablette võtnud u 25 päeva (kuna teine arst soovitas kaks lehte korraga tühjaks süüa) ja veritsus pole kuhugi kadunud, ehkki nüüd määrib. Eile aga hakkasid päevad. Korraliku valuga, verd vähe, aga rohkem kui muidu. Oma aruga teen nüüd tabletikuuri 7 päevase pausi igaks juhuks, et päevad saaksid ära olla, kuigi miks nad üldse algasid? Milleks siis need tabletid?
Uus arstiaeg on määratud novembri lõppu, et kontrollida, kas tsüst on kadunud ja ehk õnnestub PAP test teha. Viimane test tehti 2016 sõeluuringu käigus ja oli negatiivne.
Pika jutu lõpetuseks küsimused. Millest nii pikk veritsus? Hakkan juba emakavähki kartma, sest ka testi ei saa teha. Miks tabletid ei mõju? Ja kuidas edasi minna - kas jätkata jutti või 7 päeva pausi, siis jälle 21 päeva tablette ja paus? See lõppematu kuuajaline veritsemine segab juba elu.
Ette tänades

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Olete 44 aastane naine ja selles vanuses on risk tsüklihäireteks ja sellega seotud munasarja tsüstideks suurem. Munasarjade töö häirega seotud ebakorrapärast veritsust saab peatada hormonaalse raviga, sealhulgas pillidega. Olete teinud kõik õigesti ja 7-päevase pausi järel alustage uuesti pillidega. Juhul, kui veritsus kestab peale pausi, siis võtke 2 tabletti päevas kuni veritsuse lõpuni ja jätkake siis 1 tab. päevas nii, et kokku saaks pille võetud 21 päeva.
"Miks päevad üldse algasid? " Pillidega alustades on paari esimese kuu jooksul sageli veritsusi ja see on üks sagedasematest kõrvaltoimetest. Soovitan jätkata seejärel pillidega veel ühe kuu ja seejärel pöörduge arsti poole, et ultraheli uuringul hinnata, kas munasarja tsüst on taandunud ning teha ka PAP test.