Osaline pärasoole allavaje ja loomulik sünnitamine 14.08.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on juba lapsest saati olnud probleem osalise pärasoole väljavajumisega, kui tugeva kõhukinnisusega istel käin. Kõvasti ja kauem punnitades tuleb umbes 2-3 cm pärasoolt välja, mille siis ise sõrmega tagasi lükkan. See ei ole midagi hullu ega sega mitte kuidagi igapäevast elu ning juhtub ainult siis, kui väga tugevalt punnitan. Nüüd on aga asi selline, et olen 30. nädalat rase ja alles nüüd, kui rohkem sünnituse kohta olen uurinud ja perekooli loengutes käin, sain aru, et see võib sünnitusel kujuneda probleemiks, sest sünnitus ju põhimõtteliselt ongi üks suur “punnitamine”. Kas võib juhtuda, et nii pikalt ja tugevalt pressides tekib mul täielik pärasoole allavaje? Kas ämmaemandal on võimalus see ise “tagasi panna” või vajab see juba operatsiooni ja tõsisemat sekkumist? Mis sellises olukorras saab? Kas sellise probleemiga üldse on võimalik/mõistlik loomulik sünnitus?

Aitäh vastuse eest!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Pärasoole prolapsi e. allavajet soodustavaks riskifaktoriks on pikaajaline kõhukinnisus. Ka raseduse ajal ja peale sünnitust võib allavaje probleem süveneda, kuid mitte alati. Kõik sõltub ka sünnituse kulust. Pikk väljutusperiood ja vaakumsünnitus võivad prolapsi süvendada, eriti sünnitusjärgses perioodis. Väga oluline on raseduse ajal ja peale sünnitust vältida kõhukinnisust ja raskuste tõstmist. Sünnituse järgselt peab regulaarselt tegema vaaganapõhja lihaste harjutusi. Soovitan Teil praegu ravi osas konsulteerida proktoloogi või kirurgiga.