Põiega probleem 05.06.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

(Olen 20 aastane) Juba pikemat aega (~1,5a) kestnud põie ärritus. Algas see bakteriaalse põiepõletikuga. Bakterist sain lahti, siis tehti proov ureaplasmale, vastuseks positiivne, sain sellest ka jagu. Kuid jäi püsiv urineerimise valu, eriti tugev just lõpus. Peale urineerimist samuti väga ebamugav ja kipitav/põiepõletiku laadne valu. Proovidest kõik korras. Tehtud tüstoskoopia ja ka põiest proov võetud ning ka põide rohtu pandud. Avastati, et natukene põie seinast ja ka kusiti on punakas, ärritunud, kuid midagi ei aita. Endiselt pole midagi muutunud. Mees käinud erakliinikus andnud kõik proovid, terve mees! Mida põis rohkem täis on ja mida kauem olen kinni hoidnud, seda nõrgem valu. Vahepeal tekib eriti valulik ja väljakannatumatu urineerimine ja ärritus, selle võtab ära Nitofuroutiin, kuid asja see täielikult ei paranda, vaid leevendab. Üks arst kahtlustas endometrioosi, juba ka ise hakkasin selle kohta uurima, kuid nüüd tuli välja, et olen lapseootel. Et selles asi olla ei saa. Käisin nüüd ka juba psühhiaatri juures, sealt soovitati, et hakkaksin psühholoogi juures käima. Seda ka teen. Enne rasedust võtsin ka antidepressante. Olen ka vitamiine võtnud ja tervislikult toitunud, teen ka sporti veidike. Olen täiesti nõutu. Nüüd rasedusega veel suurem ärevus tulnud, sest ei tea, kuidas põis rasedusele reageerib. Joon melissi ja kummeli teed vahepeal, ka palderjani tabletid olemas, kuid neist millegiga ei liialda. Mõned öelnud mulle, et tupeseen on samu sümptomeid tekitanud, aga mul proovidest pole seda välja tulnud, et ei teagi, kas see oleks võimalik? Ning samuti olen lugenud, et kurgumandlid ka mõjutavad põit, kas see vastab tõele? Mandlid mul küll haiged ja põen tihedalt angiini. Juba raseduse alguses on tekkinud alaseljavalu ja olen tihemini vetsus käinud.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teie kirjeldatud sümptoomid ja haiguse kulg on iseloomulikud kroonilisele põiepõletikule. Olete põhjalikult uuritud ja erinevat võimalikku ravi saanud. Vaevused urineerimisel ja tundlik põis on noortel naistel küllaltki sage probleem. Soodsatel tingimustel, kui põie kaitsebarjäär nõrgeneb, võib põletik aktiveeruda ja põhjustada vaevuseid. Korduma kippuva põiepõletiku ravis annab head efekti pikaajaline ravi nitrofurantoiniga ( 1 tab. päevas). Kas põieärritus võiks olla seotud tupeseenega? Tupeseen võib põhjustada põie ärritust ja ebamugavustunnet, sellega kaasneb sageli kihelus või rohke valge tükiline/vesine voolus. Tõenäosus, et raseduse ajal tupeseen tekib, on küllaltki suur. Kas kurgumandlid ka mõjutavad põit? Igasugune krooniline põletik organismis ( näiteks ka kurgumandlite põletik) nõrgestab organismi vastupanuvõimet ja sellega seoses ka põie kaitsebarjääri. Kui raseduse ajal tekib angiin, tuleb seda ravida. Kuna Teil on anamneesis korduvad põiepõletikud, siis soovitan raseduse ajal teha korduvalt uriini külvi ja vajadusel ka antibakteriaalset ravi ( nitrofurantoini võib raseduse ajal kasutada). Profülaktikaks soovitan kasutada Karpalacti ( jõhvikaekstrakt + piimhappebakterid). Vedelikku ( põietee, vesi, jõhvikamahl) tuleb tarvitada piisavalt ja vältida tuleb külmetamist.