Vererohke menstruatsioon, emakakaela põletik ja pillid 10.02.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Mure on vererohke ja pika menstruatsiooniga.

Taustaks, et detsembris algasid tavapärased päevad ning nädal peale menstruatsiooni lõppu algas uus, äärmiselt vererohke (suured klombid, tampoonivahetus iga 30 min tagant) vereeritus. Külastasin EMO, kus midagi ebanormaalset ei leitud ei veres ega ultraheliga. Kirjutati hormonaalravi pillide näol. Võtsin neid skeemi järgi ning veritsemine lõppes. Kokku kestis nö teine menstruatsioon 5 päeva. See päädis aneemiaga.

5 päeva pärast viimase veritsemise lõppu algas veritsemine taas, mistõttu lõpetasin ka pillide võtmise (oletasin, et ehk on veritsemine sellest tingitud). Sel korral kestis "menstruatsioon" 7 päeva.

Peale menstruatsiooni lõppu läksin günekoloogi juurde, kes tegi taas ultraheli, võttis PAP-testi ning suguhaiguste proovi. Juba proovi võtmise käigus algas taas suur veritsemine, mida ka arst normaalseks ei pidanud. Mõned nädalad hiljem selgus, et midagi muud analüüsid otseselt ei tuvastanud, kui emakakaela põletiku, milleks määraks kompleksravina antibiootikumid (mida saab võtma hakata peale menstruatsiooni lõppu).

Jaanuari lõpus algasid taas päevad (viimasest veritsusest arvutades justkui õigeaegselt). Tänaseks on see menstruatsioon kestnud 12 päeva ja helepunase vere eritus on igapäevaselt nii suur, et tampoon jaksab kinni hoida max 1h, ka öösel vahetan ca 3-5 korda tampooni (ainult hügieenisidemega ei saa olla).

Koos viimase menstruatsiooniga alustasin taas pillide võtmist, eeldusega, et 7-päevase menstruatsiooni järel on rasestumisvastane kaitse olemas. Küll aga nüüd ei taha menstruatsioon lõppeda ja nii ei saa ma ka põletikuvastase raviga alustada.

Arsti juurde lähen tagasi siis, kui olen saanud põletikuvastase ravikuuri läbi teha.

Kas selline vereeritus nii pika perioodi jooksul võib olla seotud pillide võtmisega? Millised võivad veel põhjused olla ja kas saan ise midagi teha, et vereeritust vähendada/lõpetada?

Kuna olen pille tänaseks võtnud juba 12 tk ja neid tohiks korraga võtta 21 päeva jooksul, kas siis igal juhul peaks 21 pilli võtmise järel tegema platseebopillide perioodi (ja ootama taas päevade algust) või võin pille vajadusel ka nt 28 või enam päeva võtta?

Kas pillid ei peaks pigem aitama veritsust ohjeldada/vähendada?

Ühtlasi on viimase menstruatsiooniga kaasnenud üsna korralikud emakakrambid (varasemalt valutas lihtsalt kõht), mis kiirgavad ka tuppe. Kas ka see võib pillidest olla?

N, 32, sünnitamata

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 32-aastane

Kahju, et lõpetasite antibeebipillide tarvitamise. Need on parimaks ravi neile, kes soovivad hoiduda. Pille võib mõned kuud tarvitada ka järjest. Koos antibeebipillidega on lubatud ka muud ravimid ja antibiootikumid.
Kaasajal on lubatud kõike jälgida, ei ole vaja kohe kirurgiliselt sekkuda ega nn puhastada nagu nõuka ajal. Sünnitamata naisi peabki ravima tablettidega.
Jääb mulje, et ehk olete väheses ärevuses ja et vajakisite veelkord teisest nõustamist. Midagi eluohtlikku ei ole, kui on välistatud rasedus: katkemine, emakaväline jms, ka sugulisel teel levivad infektsioonid.
Olen raviarstiga nõus: on vajalik tarvitada antibeebipille vähemalt 3-6 kuud menstruaaltsükli raviks.
Kui soovite rasestuda ja sünnitada, siis on olemas ka tsükliline ravi kollaskeha hormoonpreparaatidega.

G.Litter M.D.
naisteast.ee, veebiregistratuur.ee