Rindade sidumine 02.07.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul on suur mure seoses oma teismelise tütrega. Nimelt häbeneb ta oma rindu ja püüab neid kokku pressides ja sidudes varjata (nn binderid). Kas selline tegevus võib suurendada ohtu rinnavähi tekkeks või tekitada muid komplikatsioone või vaevusi tulevikus, sh teistele organitele?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete teismelise tütre ema

Teie mure on mõistetav, sest teismelistel on endil väga-väga palju muresid seoses oma arenguga ja mõningatel juhtudel püüavad nad neid nn "ise lahendada" või konsulteerides ja võrreldes end vaid omavanustega.
Parim, mis saate teha, on kuulata oma tütart ja suhtuda temasse armastuse ja lugupidamisega. Arukas olekski küsida, kas ta vajab abi või nõuannet.
Andmeid on vähe, vajalik oleks teada kui vana tütar on, oluline on tema pikkus, kehakaal, kehamassi indeks, kas menstruatsioonid on alanud? Kas ta põeb mingeid haigusi ja tarvitab ravimeid, n suhkruhaigus, hormoon-sõltuvad haigused jne? Kõrge östrogeenisisaldusega antibeebipillid?
Pisut ümaramatel ongi suuremad rinnad, geneetiliselt östrogeendominantsetel naistel on suuremad rinnad, tihedamad-paksemad juuksed, vererohkemad menstruatsioonid jne.
Meditsiiniliselt mingit ohtu ega haiguste riski sidumisest ei ole. Rindu seotakse näidustusel rinnapiima vähendamiseks ja laktatsiooni lõpetamiseks, kui see on vajalik.
Võiksite heatahtliku huumoriga öelda, et arukatele meestele meeldivad suurte rindadega naised, sest need naised on reeglina viljakamad-naiselikumad. Võiksite koos vaadata erakliinikute hindu rindade suurendamise operatsioonideks, aga teie tütrel on loomulik ilu olemas, rääkimata kunstlikust viljastamisest.
Kui tütrel on ülekaal, siis kaalu normaliseerimine vähendab ka rinnakoe mahtu, sest rinnakude koosneb peamisel rasvkoest. Rasvkude kaitseb naiste kõiki organeid.
Ka aitavad pesupoed õige, ka vähendava, rinnahoidja leidmisel, soovitan Domenica pesupoodi, kust saab ka tellida vajalikud suurused, mudelid, kus on privaatne teenindus, mis sobiks tütarlapsele jms.
Harvadel juhtudel on vajalik lastearsti konsultatsioon kaalu, kehamassi indeksi jms osas. Vahel on suureks abiks psühholoogid, kes oskavad suunata oma eripära mõtteid positiivsele. Peamisel tuleks tegelda enesehinnanguga, kindlasti on tütrel häid omadusi, mida rõhutada. Välistada tuleks düsmorfofoobia jms.
Kui on soovi, siis võite pöörduda ilukirurg dr Peep Pree konsultatsioonile, kes oskaks ehk "süstida" positiivsust ja selgitada nii rindade suurendamist kui ka rindade vähendamist, muidugi täiskasvanutel.

Kui jääte hätta, siis saatke minu töömeilile glitter@naistearst.ee tütre ja enda isikukood, telefonid, meilid. Võin aidata suunata vajalikule spetsialistile.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee