päevi pole 4ndat kuud 05.10.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 47aastane naine, kaks last sündisid 20ndates. Tarvitasin 5 aastat beebipille ja alates pillide lõpetamisest (30selt) on mul olnud regulaarsed, aga väga verevaesed menstratsioonid (1-2 päeva). Kilpnäärme TSH oli normis, ultraheli ka.

Selle aasta juuni lõpus oli viimane menstruatsioon (samuti 1-2 päeva). Ultraheli näitas kollaskeha tsüsti (3 cm) paremas munasarjas, mis teisel ultrahelil olid vähenenud 2cm-le. Juulis olid mul raseduslaadsed sümptomid (kõhus kiskus, iiveldas), mis olid tingitud sest tsüstist. 10päevane kunstlik progesteroon menstruatsiooni ei algatanud ja arst ütles teisel ultrahelil, et emaka limaskest õhuke. Ja ütles, et jälgime.

Nüüd septembris võeti hormoonid (kuna päevi pole, siis suvalisel ajal): FSH - 34, LH - 27, östradiool - 53, DHEA-S - 129, androstenodioon - 1.1, testosteroon - 0.095, kortisool - 203, progesteroon - 0.132. Kilpnäärmetesti tulemused olid: TSH - 2.24, FT4 - 14.98, TPO-ak - <28, TG-ak - 10.2, prolaktiin - 146.

Lisan ka 2015. aasta hormoonid (3. päeva test): FSH- 9.14, LH - 3.81, östradiool - 77, progesteroon - 17; ja 2013. aasta hormoonid (3. päeva test) : FSH- 5.6, LH - 2.4, östradiool - 79, progesteroon - 24.

Kas võib arvata, et mul on menopaus, või on see tsüklihäire, mis on tingitud tsüstist? Kas võib hoopis arvata, et mul on mingi kilpnäärmehäire (peres on hashimotot), mis lööb hormoonid sassi ja tuleks toetada kilpnääret (mis tooks ka päevad tagasi)?

Menopausi sümptome - kuumahooge, higistamist jne mul ei ole. Kogu elu on olnud külmakartus, sisemine värin, kehv enesetunne.
Tänan!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Septembrikuu hormoone interpreteerides on kindlasti tegemist klimakteerilise sündroomiga ja sellest on ka tingitud menstruatsiooni puudumine. Samas võib paari kuu jooksul mingi vähene vereeritus veel esineda,aga normaalset m.tsüklit enam ei tule ja rasestumisvõimalus puudub. Ka see ,et varem olid ultrahelis nähtaval tsüstid munasarjades,näitab ,et osa m.tsüklid olid anovulatoorsed ja need ilmnevad enne menopausi.
Edu soovides.Maie Väli