Polüübid ja spiraal? 24.04.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

August 2017 oli emakaväline rasedus. Tehti laparoskoopiat. Uus rasedus ja selle katkemine veebruaris 2018( 7n+2p). Avastati märtsi alguses (12n) ja tehti puhastust 5.märtsil. Pärast seda terve kuu määris ja algselt avastati plasentaarne polüüp. Tehti uus operatsioon, kus polüübid eemaldati. Uuringutes aga selgus, et see on tavaline healoomuline näärmeline? polüüp(näärmed proliferatiiv tüüpi).
Arst tahab paigaldata AASTAKS spiraali. Samas on soov sünnitada teist last ( esimene sünnitus 2014.a). Oleme proovinud juba 2 aasatat. Küsimusele , kas ravida saab tablettidega, väidab arst, et siis oleksid doosid liiga suured.
Endal on kõhe tunne, et miskit oleks mu sees ja spiraali kõrvaltoimedest olen kuulnud ka.
Tsükkel on ebakorrapärane (31-46 päeva) ja valulik esimesel 3 päeval.
1. Millised ravivõimalused on veel?
2. Kui ma ei paigaldagi spiraali, millised tagajärjed võivad olla?
3. Millal võiks uuesti proovida rasestuda?
PS. Kilpnäärme hormoonid on normi piires. Või siiski mitte?
TPO-Ak 49 kU/l
TSH 2.11 mIU/l
FT4 17.81 pmol/l

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!

Polüüp, mis tekkis peale peetunud rasedust, oli seotud hormonaalsete muutustega organismis ja selle kordumise risk on siiski väike. Järgmist rasedust võiks planeerida mitte enne kui 3 kuu pärast. Antud juhul sobivad raviks kõik hormonaalsed rasestumisvastased vahendid, kuna nad pidurdavad emaka limaskesta paksenemist. Üks võimalik variant on võtta 3 kuud pille ja seejärel uuesti rasestuda. Lisa-efektina on pillidega menstruatsioonid valutud ja tsükkel paigas.
Teile tehtud kilpnäärme analüüsid on normis.