Munasarjad ei visualiseeru ja ei palpeeru 25.12.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Kui haiguslukku on kirjutatud;
Tupp atroofiline, portio puhas. Uterus väike, UHD endom 2mm, ühtlane. - Selle kirjeldusega võib vist rahul olla ja kõik peaks korras olema.
Aga, palun vastake järgmise kirjelduse kohta:

Adnekse ei palpeeri, ovariume ei visualiseeri.

- Millele see kirjeldus viitab, mis võib selle põhjuseks olla,(ja ka hiljem tagajärjeks ehk olla?), mida see ütleb arstile, kas on vajalik välja selgitada ja teha lisa uuringuid, (kui, siis missuguseid),miks tupesisese ultraheliga munasarja ei näe ega läbivaatusel ei palpeeri? (Üks munasari on umbes 20 aastat tagasi eemaldatud, healoomulise tsüsti tõttu).
Ette tänades, palun ja ootan väga konkreetset vastust minu küsimusele.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 58-aastane

Tegemist on normaalse ealise muutusega. Unustasite kirjutada, kui vanalt oli viimane menstruatsioon ehk menopaus? Keskmiselt on see meie kliimas 51,5a vahemik 45-55 on normaalne. Kui munasari ei tööta juba aastaid, siis ta atrofeerub, eesti keeles taandareneb. See on looduse poolt seatud arukas otsus munasarja vähi vältimiseks. Munasari teie vanuses ei pea olema nähtav või on väike ja atroofiline. Teine munasari kirjutate, et on eemaldatud.
Soovitused: sõelmammograafiad on iga 2a järel paarituil aastail sündinuile paarituil aastail ja vastupidi, käige kontrollis sama põhimõtte järgi, kui olete paaris aastal sündinud, siis paaris aastal ja vastupidi.
Iga 2a järel on soovitav onkoloogiline valvsus kõigile üle 50-aastastele:
1) sõelmammograafia
2) perearstil kl veri ja glükoos
3) PAP testid naistearstil
4) günekoloogiline ultraheluuring naistearstil

Ärge muretsege, nautige elu.
Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid