Veritsus pärast vahekorda 13.09.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Kuna minu probleem on kestnud juba hea mitu aastat, siis pean kirjutama Teile paraku ühe pikematsorti kirja. Alustame sellest,et menstruatsioon hakkas u 12 aastaselt, on olnud korrapärane, seksuaalelu alustasin 18 aastaselt. 2013. aasta suvel tekkis mul vahekorrajärgselt kerge määrimine. Arvasin,et tegemist on mingi tsüklihäirega, olgugi et olen võtnud beebipille alates 2010 aastast (Yasminelle). Pöördusin sellegipoolest arsti vastuvõtule, kes võttis PAP testi, suguhaiguste testid jne. Kõik korras. Probleem jätkus, millest tulenevalt on arst vahetanud mitmel korral mu kombineeritud pille nt minipillide vastu- muutust ei olnud. Probleem kestis,külastasin korduvalt erinevaid arste,kes tegid ultrahelisid, PAP teste, suguhaiguste teste. Läbivaatuse käigus ilmnes aeg-ajalt emakakaelal ektoopia, kuid ka see oli möödus/vahelduv seisund. Ilmselt nägin välja nagu simulant. Arst ütleslõpuks, et ilmselt traumeerib partner mind vahekorra ajal ning sellepärast tekib veritusus ning sellega tuleb leppida. Läksin teise arsti juurde, kes tegi PAP testi, suguhaiguste testi (klamüüdia, gonorröa,trihhomonas), läbivaatuse ja vaginaalse ultraheli- kõik oli korras. Tasulises korras olen lasknud jooksvalt teha igaksjuhuks ka treponema pallidumi,mis oli korras. Kui lõpuks kolmanda arsti juurde sattusin, siis tehti jällegi uh ja klamüüdia, gonorröa, ureaplasma, mükoplasma. Mükoplasma hominis oli pos. kuid arst ütles,et see ei tohiks mu seisundit mõjutada. Südame rahustuseks kirjutas doksütsükliini kuuri ning soovitas proovida pillidest üldse loobuda, arvas, et äkki on tegemist tsüklihäirega. Esimesel kuul tundus, et veritsus on tõepoolest kadunud. Nüüdseks pole ma võtnud pille umbes aasta aega ning viimased umbes pool aastat tekib enamikel kordadel pärast vahekorda tugev veritsus, mis küll möödub järgmiseks päevaks, kuid tekib 2/3 kordadest. Üldine tendents on selline, et menstruatsioonijärgselt tugevat veritsust ei ole,pigem tsükli keskel,lõpupoole. Kuna kolisin Tartust Tallinna, otsustasin veelkord õnne proovida ning külastada siin naistearsti,kes ehk suudab mind aidata. Arst võttis kõikvõimalikud testid ning kuna nägi kõhus vedelikku,mis väidetavalt ei pidanud olevat seotud emaka ega munasarjadega, siis kutsus mind korduvvastuvõtule. Viimased analüüside vastused lisan failina manusesse kuid etteruttavalt võin öelda, et kõik oli jällegi korras. Kahe vastuvõtu vahel juhtus selline asi, et vahekorrajärgselt tekkis jälle veritsus ning mõne aja möödudes väljus tupest tükk ( u 2.5 cm pikk ega meenutanud just tavapärast emaka limaskesta, kuidagi lihv tükk oli). Korduvvastuvõtule minnes arvas arst, et tüki näol oli tegemist emakakaela polüübiga, mis nüüd välja tuli jamu probleemi lahendama peaks. Lisaks tegi korduvultraheliuuringu vaginaalselt jälgimaks vedelikku alakõhus- vedelik oli kadunud ning arst arvas, et vedelik oli peaegi algava mensturatsiooni tõttu. Kirjutas beebipillid (Lyndinette) ning tunnistas mu terveks. Mina aga ei oska enam midagi peale hakata. Olen tõsiselt nõutu, sest arstid ju teevad kõik õigesti, nii nagu peab- kõik analüüsid on ju alati korras olnud. Aga ometigi veritsen ma pärast vahekorda tugevalt. Kas miski võib olla kahe silma vahele jäänud? Kas selline probleem võib lõpuks mõjutada mu viljakust? Kas on veel diferentsiaaldiagnoose või ongi diagnoosiks see, et partner traumeerib mind ning veritsusega peab leppima? Partneril on mitu aastat (vaatamata oma noorele eale) olnud krooniline prostatiit, saanud samuti kõikvõimalikku ravi, alles nüüd hakkab ravile alluma. Oleme viimased 2 aastat kasutanud prostatiidi tõttu kondoomi.
Saadan teile väljavõtted nendest epikriisidest, mis mulle kättesaadavad on:
Patsiendi kaebused
*16.01.2014 : soovib stli kontrolli, kuna partneril 2 nädala jooksul kaebuseks valulikkus urineerimisel ja vahel ejakulatsioonil. Patsient ise kaebusteta, vahepeal oli põiepõletik. RVV: Yasminelle, sobib hästi. V.m. 07.01 Esimene PAP 12.2012 NILM, täna kordame. P.V: voolus valge vedel, seinapidiselt tükiline valge pH 4.0, portiol väike ektoopia, palpatsioon patoloogiata. Võetud analüüsid, vastused nädala pärast. 17.01.2014 17:08: Chlamydia trachomatis DNA Negatiivne 17.01.2014 17:08: Neisseria gonorrhoeae DNA Negatiivne prep: Lima mõõdukalt ; Clue neg , Lk 0 ; Ep.rakud superfitsiaalsed ; Epit. hulk >45 kuna partneril kr. prostatiit, tehtud 1-korne kuur naisele ka - ord Doxycyclini
100mgx2- 10 päeva.
Kontroll 2 kuu pärast, kas ts reguleerub!

Ma tean, et Teie ei saa interneti vahendusel midagi teha, kuid ma loodan saada mingitki lisainformatsiooni. Olen valmis kõike ka tasulises korras uurima,kui vaja, põhiline, et saaksin probleemilelahenduse ja hinge rahu.

Kaunist sügist soovides!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Vahekorra järgne veritsus on kõige sagedamini seotud emakakaela põletikuga. Teid on korduvalt testitud ja analüüsid põletikutekitajatele on alati olnud negatiivsed. Veritsus võib olla ka seotud pillidega ( ja teiste hormonaalsete rasestumisvastaste vahenditega), kuid siis on vereeritus või määrimised ebakorrapärased ja pole väga otsest seost vahekorraga. Veritsuse põhjuseks võib olla ka polüüp emakakaelas. Reeglina on polüüp läbivaatusel nähtav ja võimalik koheselt ka eemaldada. Vahekorrajärgsete veritsuste üks võimalik põhjus on emakakaela düsplaasia. Kuna PAP analüüs on korras ja viimasel vastuvõtul testitud HPV on negatiivne, siis pole tõenäoline, et tegemist võiks olla düsplaasiaga. Kuna Teil on endiselt probleem veritsustega, siis on vajalik teha kolposkoopline uuring- see annab võimaluse emakakaela põhjalikumalt uurida.