50+ 23.02.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mul on välja opereeritud mõlemad munasarjad 1987 ja 2010aastal nüüd on kaal järsult tõusnud, paanika häire ja depressioon ning tegutsemistahe puudub...pean ennast tugevalt takka sundima. Seksuaalsed huvid täielikult puuduvad. Juhtusin vene kanalilt kuulma arstide soovitust testosterooni kuuruks. Naistele tehti vastav süst 2-kuuliste vahedega ja tulemused ei andnud kaua oodata. Elujõud taastus, kaal langes ja naised tundsid end jälle täisväärtuslikena. Mida minu puhul ette võtta? Perearstide saatekirjadega on eriarstidele hirmus pikad järjekorrad, eraarstid pole odavamate killast, kuid soovin abi, et sellest õudsest nõiaringist välja tulla. Ma ei suuda ennast enam peeglist vaadata ja kannan oma rasket keha nagu karistust.Kodust väljas olen aasta jooksul käinud alla 10 korra. Ootan suure lootusega Teie nõuannet juba ette tänades, sest tahan veel elada ja mitte vegeteerida.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, Seoses teise munasarja eemaldamisega on teil klimakteerilised kaebused, mis mõjutab kogu keha. Kuna teil on seoses olukorraga ka lisandunud depressioon, siis soovitaks ikkagi hormoonasendusravi, preparaatide erinevad vormid on saadaval(retseptiga)apteegis. Selleks muidugi peate pääsema günekoloogi juurde. Kehakaal on ka kindlasti seotud vanusega ja ka kliimaksiga. Paraku vanusega seoses ainevahetus muutub aeglasemaks, siis peate kindlasti arvestama, mida süüa. Ka kehaline aktiivsus on vägagi oluline!. Tõsise depressiooni tekkel soovitatakse ka antidepressante, kuid mina siiski arvan, et alustage hormoonasendusraviga, mis on kombineeritud östrogeen ja kollaskeha hormoon kui emakas alles. Kui emakas opereeritud, siis piisab ainult naisusguhormoonist -östrogeenist. Testosteroonil ehk meessuguhormoonil on ajutine efekt ja sellega peab olema ettevaatlik sellises vanuses. Soovitaks ka endokrinoloogi juures ära käia seoses just kehakalu suure tõusuga, vajalik kilpnäärme fuktsiooni kontroll.
Lugupidamisega Ülle Kadastik