Platsenta 26.02.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Pärast esimest sünnitust tehti mulle puhastus, kuna platsenta tükid olid sisse jäänud. Millest see tuleb (aborte ega põletikke pole olnud)? Kui tõenäoline on, et järgmisel sünnitusel võib sama juhtuda? Kas platsentaga probleemid sünnitusel on ultrahelis ette näha?

Tänan ette!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.

Platsenta peetumise tõenäosust ultrahelis tavapäraselt diagnoosida ei saa. (mõnikord harva võib see raskematel juhtudel siiski olla võimalik). Sagedamini on platsenta tükkide peetumise põhjuseks see, et platsenta on kinnitunud emaka seina külge veidi intiimsemalt kui tavapäraselt. Sagedamini on eelnenud mingi emakasisene manipulatsioon või põletik. (Loomulikult ei ole see reegel). Aga platsenta osakeste peetumine võib olla ka põhjustatud sellest , kui platsentaarperioodis on liialt kiirustatud ja ei ole ära oodatud platsenta iseeneslikku irdumist. Mõnikord võib kiirustamine aga olla põhjustatud näiteks suurenenud veritsusest emakast.

On tõesti võimalik, et samalaadne patoloogia kordub ka Teie järgmisel sünnitusel, kuid kordumise risk ei ole väga suur. Rasedusega arvele minnes on aga vajalik kindlasti oma naistearsti eelnevast teavitada.

Tervitades Aire Sekavin