Polütsüstilised munasarjad ja liiga pikk määrimine 09.07.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

annan pisut enne küsimusi eelinfot: Lõpetasin oktoobris 2012 beebipillid Yasminelle (võtsin 3 a.), peale mida ei hakanud päevad. Seoses sellega pöördusin jaanuaris 2013 naistearstile, kes võttis kõik proovid. Selgus, et emakakaelal on rakumuutused ja hpv viirus. Lisaks tegi veebruaris günekoloog ultraheli, selgitamaks, miks päevad ei ole ikka veel alanud. Selgusid polütsüstiliste munasarjade olemasolu. Esimesed päevad kutsuti esile veebruaris ravimiga Duphaston. Kõik oli OK. Edasi kohtusin arstiga rakumuutuste tõttu. Nüüd, selle aasta maisse pandi mulle aeg konisatsiooniks. Vahetasin ka arsti. Kuna päevad ei olnud peale veebruarikuud olnud (mis olid need esilekutsutud), siis uus arst kirjutas mulle veel ühe paki Duphastoni, et päevad enne konisatsiooni ära oleks. Nii läkski. Päevad olid ära ja siis oli konisatsioon. Konisatsioonist taastusin hästi, sellega ei olnud mingeid probleeme. Konisatsioonijärgne määrimine lõppes kuskil 3 nädalaga. Kuid siis... oh imet, hakkas uuesti määrima. Käisin siis ka täpselt samal ajal konisatsioonijärgsel kontrollil. Arst ütles, et kõik on hästi paranenud ja konisatsiooni histoloogiline vastus oli väga hea. Ja et see uus määrimine on ilmselt märk algavatest päevadest. Oh kui õnnelik ma olin, minu esimesed isehakanud päevad peale oktoobrikuud! Ei olegi mu munasarjad nii saamatud, mõtlesin (meil mehega plaan sügise lõpul beebisid muretsema hakata)! Ja nüüd... päevade esimene määrmine algas 23.juunil. Ja määrib siiamaani, 17 päeva on möödas!! Pole kordagi "punast" olnud, terve aeg, vahel vähem vahel rohkem, täiesti tumepruun kuni mustjas. Kuna mul oli alles pakk Duphastoni, siis hakkasin 1.juulil arsti soovitusel võtma 1 tbl 2x päevas 10 päeva. Noh, olgu öeldud, et kaks päeva unustasin võtta ka...(mitte järjest), aga nüüd olen korralikult võtnud.
Kui ma nüüd meenutan, siis kolm aastat tagasi, enne kui pille hakkasin sööma, siis olidki mu päevad kuuajased, punased päevad ainult paar üksikut päeva ja ülejäänud kuu selline pruun. Tol ajal ei teinud günekoloog mingeid uuringuid, väitis et keha eripära (see ka põhjus, miks nüüd arsti vahetasin).
Igaljuhul, kuna see uus arst kelle ma valisin, asub teises linnas ja tema vastuvõtuaeg minu linnas on alles septembrikuu lõpul, siis mul on mõni küsimus Teile: kas Duphaston peaks selle pruuni määrimise peatama? Või kui ei, siis mis ravim seda teeks (saan siis helistada sellele endisele arstile ja paluda)? Kas see on normaalne, et niimoodi pikalt määrib pruunilt?
See jube määrimine on nii kohutav, suveaeg, ei saa ujuma ega midagi (tampooni ei soovitanud arst veel konisatsionijärgselt kasutada).
Olen selle tõttu nii õnnetu.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

tere! Ärge praegu hakake Duphastoni uuesti vötma st.kui senised tabletid on tarvitatud ja sellele vastuseks vereeritus tulnud,siis oleks möistlik oodata kolm nädalat ja nn.puhtal ravivabal foonil kontrollida Teie enda hormoonide sisaldus.Arvan,et tegemist ei ole tuupilise PCOS-iga vaid antibeebipillidest pöhjustatud anovulatsiooniga munasarjades.Reeglina ongi peale antibeebipillide löpetamist vähemalt pool aastatsekundaarne amenorröa .e.menstruatsioonide ärajäämine. Oluline on kontrollida ka emaka limaskesta paksust.Sellest söltub edasine ravitaktika.Igatahes ei ole Teil pöhjust muretseda,et Te edaspidi lapsi ei saa.Väga oluline on teada Teie enda hormoonide sisaldus ja sellest söltuvalt määrata ravi.Edu soovides,Maie Väli