Korduv põiepõletik ja tupeseen 17.05.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu mureks on korduv põiepõletik ja tupeseen. Põiepõletikud on kestnud 5 kuud, lähevad ära ja tulevad tagasi, nii kui tunnen, et hakkab tagasi tulema, joon rohkelt teed/vett/jõhvikamahla ja võtan looduslikke jõhvikatablette ja siis kaob põletik ära, aga tuleb hiljem ikkagi tagasi ning püsib siis pikemalt(2-3 päeva). Probleem algas 2011. aasta detsembri lõpus ning arvan, et põiepõletiku põhjuseks oli sagedane seks peale pikka pausi(2-3 korda ööpäevas) ehk siis mesinädalate haigus, nimelt just siis kolisin Hispaaniasse oma partneri juurde. Mul on püsipartner (tema eesnahk on eemaldatud noores eas) ning temal mingeid kaebusi pole. Hügieenist peame mõlemad lugu, see ei saa probleemiks olla ning käin iga kord peale seksi pissil ja enamasti ka duši all. Proovisin siis tookord mõned päevad kodus põletikku ravida, kuid lõpuks pöördusin ikkagi arsti juurde, kes kirjutas mulle välja vees lahustuvad antibiootikumid (Fosfomocina-kui lugesin retseptilt õigesit välja), mida pidin võtma kaks päeva. Põletik läks ära, kuid tuli mõne nädala pärast uuesti tagasi, jõin teed ja põletik läks ühe päevaga üle, aga selliseid ühepäevaseid põletikuhetki oli korduvalt, võtsin siis jälle samu antibiootikume, aitasid, kuid umbes kuu pärast hakkas probleem jälle korduma. Mul kipub korduma ka tupeseen ning kuna mul on seda ka varem olnud, on mul kodus Canifug Cremolumi kreem ja samanimelised tupeküünlad ja ka Vagisani omad, mida olen raviks kasutanud, kui see välja lööb, kuid nüüd jälle tagasi võibolla selle, et ma pole kuuri korralikult lõpule viinud või on see põhjustatud spermast?). Kas ka seen võib mõjutada minu pidevaid põiepõletikke? Võtan ka Yasminelle beebipille. Kas ka need võivad olla põletiku ja seene põhjustajaks? Infolehel on need sümtomid kõrvaltoimete all kirjas küll, kuid olen võtnud ka varem samu pille aasta ilma selliste probleemideta(kuigi tupeseent esines korra ka siis(kuid seent on olnud ka enne pillide kasutama hakkamist), kuid läks ise üle ja põiepõletikku vaid ühel korral, mis oli ka vist minu mäletamist mööda minu elu esimene kord, kuid see oli üsna vaevatu ja möödus 2 päevaga), siis oli mul umbes pooleaastane paus nendest pillidest ning hakkasin neid uuesti tarvitama. Olen vürtsikate toitude sõber. Kas ka see võib põletikku soodustada? Joon hetkel palju vedelikku ja väldin vürtsikat, kofeiini ja alkoholi, kuigi kui põletikku pole olnud, olen neid kõiki siiski tarbinud. Ka suguelu on põletiku ajaks pausi peale pandud või seksin palju harvem, et mitte põit ärritada. Hetkel olen topelthaige, põiepõletik ja tugev kurguvalu tulid reedel ja nüüd on ka köha ja nohu ja veel ka tupeseen. Kas ka haigus võib põiepõletikule mõjuda? Tupes sügelust mul ei ole, (pole õieti kunagi olnud) on ainult rohke voolus, mis on siis kas valge ja paksem(vahel ka natuke tükkis) või harvem vesivedel, kuid ka tupeseene sümptomid kaovad iseenesest mingiks ajaks ja siis ilmutavad ennast jälle. Minu põhiprobleemiks on siiski pidev põiepõletik, kuna see teeb olemise väga ebamugavaks ja meele nukraks ning kardan, et see võib neerudesse edasi minna. Hetkel küll valus pissida ei ole, sest olen igal võimalikul hetkel veepudeli järele haaranud, kuid tunnen, et ta võib iga hetk tagasi tulla kui ma piisavalt ei joo. Mis võiks olla minu põletiku ja seene põhjustajaks? Kas peaksin Yasminelle pillidest mingiks ajaks loobuma ja selle asemel muud rasedumisvastast meetodit proovima? Millise arsti juurde peaksin eelkõige minema, kas uroloogi või günekoloogi ja milliseid teste oleks vaja võtta?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 19-aastane. Teil on õigus, kuna tarvitate hormoonravimeid ehk kombineeritud antibeebipille, siis võivad avalduda kõrvatoimetena tupeseen, mis ärritab ka ureetra kanalit ja tekitab düsuurilisi kaebusi. Mesinädalate haigust süvendavad sagedased vahekorrad, kui ei kasuta abivahendeid.
Soovitused:
1) tarvitage antibeebipille skeemi 21+7 järgi, kalendrisse märkige 7-pillivaba päeva ja öelge igale arstile, kuhu pöördute, et tarvitate retseptiravimeid;
2) enne vahekorda kasutage libesteid, n. Liquigeli;
3) peale vahekorda Klotrimasool kreemi, mis on ammugi Eestis retseptivaba;
4) tupeseene ägenemisel on head FloraPlus aplikaatorid;
5) rohke vedeliku joomine ja sage urineerimine on kasulik põiepõletike ja neerupõletike profülaktikaks;
6) kaebuste puhul alustage ikka perearstist või üldarstist; uroloog on kirurgilise profiili spetsialist. Süvenenud neerupõletikega tegeleb nefroloog, kuhu on vajalik saatekiri esmaste uuringutega.
7) kasulikud on põie- ja neeruteed, käsimüügi tabletid jm.
Suure tõenäosusega ei ole tegemist (raske)haigusega, vajaksite elustiili ja toimetuleku nõustamist.
Välistatud peab olema urogenitaalne klamüdioos ja Mycoplasma genitalium infektsioon (mõnedel juhtudel ka gonorröa).
Kui tulete Eestisse, soovitan broneerida aja online teel, meili teel või telefoni 6014331 teel.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt