emakakaela düsplaasia 24.09.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Arsti juures PAP-testi võttes avastati rakulised muutused ja suunati edasi kolposkoopiasse. Suunav arst oli kindel, et see on põhjustatud HPV-st. Kolposkoopias tehti ka biopsia ja ka see arst oli kindel, et see on HPV-st põhjustatud. Tulemusteks aga keskmine düsplaasia ja HPV negatiivne. Nüüd saadeti kuu aja pärast konisatsiooni. Kuna olen ainult 22 aastat vana ja veel sünnitamata, siis kas tõesti on see asi nii hull, et kohe opile?Samuti on mul süür küsimärk selle koha peal, et millest mul need rakulised muutused, siis tekkinud ikkagi on. Arst ARVAS, et äkki herpesest...Ja kui nüüd tõesti tuleb välja et mul on see haigus, siis kuna see haigus jääb eluaeg organismi, siis kumb on hullem, kas HPV või herpes, mis mõlemad võivad põhjustada düsplaasiaid emakakaelal? Ja kas see operatsioon annab mulle mingigi garantii, et mul enam neid rakulisi muutusi ei teki või on see ainult nn. ajutine edasilükkamine ja mul on siiski kunagi suur tõenäosus haigestuda emakakaela vähki?Ja kas herpese testi saab teha perearsti juures?Ja mis on veel need põhjused, millest saavad alguse emakakaela rakulised muutused?

Suur aitäh teile vastuse eest!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Noortel naistel on enamasti emaka kaela rakkude muutuste põhjuseks ravimata põletikud. See ongi põhjus, miks sünnitamata naine peaks käima naistearstil 1-2 korda aastas uuringutel ja vajadusel ravil.
Muudel juhtudel on muutused inimese papilloomiviirusest HPV. Kui ühekordne uuring oli negatiivne, ei tähenda see seda, et HPV pole kunagi olnud. Negatiivne analüüs ei pruugi midagi tähendada. Võite korrata HPV testi HTI laboris tasulise teenusena.
Genitaalherpes on suguhaigus, mis on põhjustatud herpesviiruse tüvest HSV 2.
Ka selle proovi võite paluda teha HTI laboris tasulise teenusena.
Biopsia ehk proovitüki uuring on täpsustatud uuring. Kui see näitas keskmist düsplaasiat, CIN II, siis sellele tuleb ka reageerida. Need muutused on toimunud pikema aja vältel.
Düsplaasiaid põhjustavad HPV teatud tüved.
Konisatioon on ravimeetod, kus eemaldatakse kahjustatud kude ehk vähieelne seisund.
Edaspidine garantii sõtub Teie elustiilist, Teie partneritest jpm.
Teie saate: kasutada kondoomi, mitte suitsetada, külastada naistearsti 2x aastas, tugevdada oma organismi.
Lugege juurde: Eesti Naistearstide Seltsi koduleheküljel olevaid ravijuhendeid, HTI labori ja Quattromed labori kodulehekülgi.
G.Litter
www.naistearst.ee