pruun voolus peale mensest 06.02.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Saan mõne nädala pärast 50-aastaseks. Seni on menstruatsioonid käinud korrapäraselt ning on olnud küllalt vererohked (väike müoom). Viimane menses hakkas aga ca 10 päeva oodatust hiljem ning oli vähese verega. Küll aga ei taha ära lõppeda pruun eritis, mis tavaliselt esines vaid mensese viimasel päeval. Vähest pruuni eritist väikeste naharibade taoliste tükkidega on menstruatsiooni esimesest päevast arvestades tulnud juba 13 päeva. Mõnel päeval on ka kõhus veidi rõhuv tunne, nagu enne mensese algust. Samuti läksid rinnad vahepeal väga valusaks -nüüd on õnneks tagasi tõmbunud.
Et minu korraline günekoloogi külastusaeg on mais (siis saab aasta eelmisest korrast), siis küsin, kas mul on põhjust muretsemiseks ja peaksin varem arsti juurde minema?
Käin kolm korda nädalas trennis ning selline olukord on üsna ebameeldiiv. Muiid üleminekueale viitavaid tuendmärke eriti ei ole märganud -vahel süda puperdab liialt.
Vastuse eest tänulik
Kai-Riin

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Kai-Riin!
Loen Teie kirjast mitmete probleemide kohta, kuid peamine on emaka müoom. Enne, kui langevad munasarja östrogeensed hormoonid, põhjustades tüüpilisi üleminekuea kaebusi, langeb kollakeha hormoon, mis põhjustab menstruaaltsükli häireid.
Teie poolt kirjeldatud olukord ei vaja erakorralist abi, küll aga kui kaebused püsivad, võiksite plaanilises korras minna naistearstile varem.
Alati tuleb jälgida müoomi kasvu. Kasvutendentsiga müoomohaigetele soovitame operatiivset ravi, siis sellised kaebused mööduvad. Kord aastas tuleks perearstil kontrollida hemoglobiini sisaldus veres. Madal hemoglobiin (alla 110) on samuti näidustus op. raviks.
Olete tubli, et käite trennis.
G.Litter
www.naistearst.ee