menstruatsioon jäi ära 25.10.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 25-aastane neiu. Menstruatsioon mul algas siis, kui ma olin 11-aastane. Mul on regulaarne tsükkel (22-26 päeva). Kõik need aastad ta oli regulaarne. Ainukeseks probleemiks on see, et alati kõvasti valutab kõht. Ma võtsin aspiriini või paratsetamooli ja istusin soojas vannis, siis see valu oli enam-vähem talutav. Arst rääkis, et see on noorte tüdrukute tavaline asi ja see ei vaja küll mingit erilist ravi. Kuid mul organism on harjunud nende rohtudega ja enam nendele ei reageeri. Valud ikka on tugevad ja siis apteegist soovitati osta AGNUCASTONi (kuiv mungapipra ekstrakt). Valu ta tõesti mul leevendas, kõht valutas palju-palju vähem. Võtsin AGNUCASTONi tulgad juunist augustini. Päevad olid ikka korrapärased, kõht valutas palju vähem. Siis ma jätsin AGNUCASTONi tarvitamise maha. Läksin puhkama Türgi. Seal oli 40 kraadi, tagasi tulles meil Eestis oli pluss 2 kraadi. Türgist tagasi ma tulin 17.septembril. Peale seda mul algasid päevad õigel ajal kuid kummalise määrimisega, kui seda üldse saab nimetada päevadeks. See määrimine kestis 9 päeva. Tavaliselt päevad on normaalse vereeritusega 3 päeva ja veel 2 päeva kergelt määrib. Praegu on juba 26 päeva aga menstruatsioon ikka ei alga...Rase ma kindlasti pole, esiteks ma tegin rasedustesti, mis oli negatiivne, teiseks ma olin ainult paar korda vahekorras kondoomiga nii nimetatud päevadel, mis pole ohtlikud. Kas tsükli häire võib olla seotud kliima muutusega või AGNUCASTONi tarbimisega? Veel ma olin stressis ka peale Türgi, sellepärast, et me pidime oma mehega lahku minema, mul olid vähemalt 4 päeva järjest tugevad peavalud ja rohtud ei aidanud. Samuti hakkasin käima aeroobika trennis 3 korda nädalas ja peale trenni saunas. Käisin arsti juures 20.09 ja ta ütles, et mul on tupeseen, kirjutas rohtud välja aga ma ei alustanud ravi, arvasin et alustan peale menstruatsiooni. Nüüd ei teagi kas alustada või mitte. Kas mul on paanikaks põhjust, mida ma peaksin tegema? Eelmine ja ainuke kord päevad läksid sassi 7 aastat tagasi siis, kui ma läksin ülikooli õppima ja mul oli väga raske kohaneda ja mulle ei meeldinud seal. Siis vahed olid 37 päeva...Kahe tsükli pärast kõik sai iseenesest korda. Aga äkki praegu on süüdi see AGNUCASTON? Või see on lihtsalt kokkusattumus? Kas te võiksite soovitada mingit ravimteed organismi tugevdamiseks ja tsükli normaliseerimiseks? Mida ma peaksin tegema ja kas on põhjust paanikaks? Ette tänades.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Teie valulikud menstruatsioonid viitavad võimalikule endometrioosile.Palun rääkige sellest oma günekoloogiga.Agnucaston on väga leebe toimega,seetõttu ei ole kindlasti Teie vaevuste põhjustajaks.Pigem stress ja kliimamuutus.Tupeseene ravi võiks ikka teha.Selle ravimine ei oma seost menstruatsioonitsükliga.Organismi tugevdamiseks võiks apteegi käsimüügist osta BEROCCA lahustavaid vitamiinitablette.Originaalis on 10 tabletti,annustamine on 1 tablett päevas lahustatuna ühes klaasis vees.Edu soovides,Maie Väli