liigne karvakasv 15.03.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kui on tegemist karvanääpsude kõrgenenud tundlikkusega endogeensetele androgeenidele, kas siis võib juhtuda, et kui rasestun ja ootan poega muutub karvakasv intensiivsemaks ja karvu tekkib ka kohtadesse kus neid seni veel pole?
Kas olete kuulnud sellisest preparaadist nagu Vaniqa, mis on USA-s heaks kiidetud ning mida sealsed arstid kirjutavad välja võitluseks ebasoovitavate näokarvadega. Kas seda või sarnast preparaati müüakse ka Eestis?

28a ühe tütre ema.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kõige sagedamini on kerge liigkarvasuse puhul tegemist geneetiliselt reguleeritud individuaalse eripäraga,mitte tõelise haigusega.Kui hirsutism on kergekujuline ja see esineb androgeenidele vähetundlikes piirkondades (sääred,käevarred) ja m.tsükkel on regulaarne,ei ole vajadust hormonaalset uuringut teha,kuna probleemi põhjuseks ei ole tõsine haigus.Hormoonuuringud on alati põhjendatud,kui hirsutismiga kaasneb menstruaaltsükli häireid või karvakasv on oluliselt intensiivistinud.Kui patsient on väga mures liigkarvasuse pärast,võib hormoonide määramine näidata talle probleemide puudumist.Kergekujulise hirsutismi puhul tasub alati mõelda,kas on vaja seda medikamentidega ravida.Võib olla piisab kosmeetilistest protseduuridest,karvade kitkumisest või eemaldamisest mehhaaniliselt,keemiliselt,elektrolüüsi või laseri abil.Vaniya preparaadist ei ole ma midagi kuulnud. Edu ja positiivset ellusuhtumist soovides,Maie Väli