akne ja mitte-rasestumise võimalik suhe 18.11.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Ca 1,5 aastat tagasi diagnoositi mul kergekujuline akne, mis on, nagu aru olen saanud hormoonidest tulenev haigus.
Kuivõrd ei ole õnnestunud kahe aasta jooksul ka titaootele jääda, siis olen hakanud kahtlustama, et ehk on mu hormoonaalsüsteemis midagi n-ö raskekoelisemat lahti. Olen ca 6-7 aastat tagasi põdenud amennoröad (tervenesin ca aasta pärast Duphastoni võtmist) ning endokrinoloog soovitas kunagi kord aastas kilpnäärmeanalüüse teha (põhjust ei osanud võhikuna täpsemalt kõrva taha panna).
Palun hinnangut, kas aknet ning rasestumist põhjustavad/mitte-põhjustavad hormoonid on kuidagi üksteisest sõltuvuses? Kas ja milliste analüüsidega oleks seda võimalik selgeks teha?
Ette tänades
Karin

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kindlasti tuleks Teil kontrollida munasarjade poolt produtseeritavate hormoonide sisaldust -östradiool,progesteroon ja testosteroon.Kui endokrinoloog arvas,et on vajalik ka kilpnääret kontrollida,siis vast on soovitav määrata ka TSH. Edu soovides,Maie Väli