Androgeenne (?) juuste hõrenemine ja hirsutism 27.12.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp. doktor Väli,

Pöördun Teie poole nõu saamise eesmärgil.
Umbes 6-7 aastat tagasi avastasin juuste hõrenemise pealael. Hõrenemine oli ja on ühtlane, kui nende aastatega on pealagi muutunud üsna „läbipaistvaks“. Umbes samal ajal (võib-olla mõned aastat enne seda) hakkas tasapisi arenema hirsutism. Siin pean silmas just karvkasvu näol: lõual, ülahuule kohal, kaela ja nö põskhabe piirkonnas. Juuste hõrenemise kõrval on taustaks ka peanaha rasu ületootmine, mis eelnes juuste väljalangemisele. Rasususe probleem on säilinud siiani.
Peanaha rasususe probleemiga olen külastanud nahaarsti (u 5 aastat tagasi), kellelt sain tookord retsepti peanahavedeliku jaoks. Kahjuks see ei aidanud. Külastasin pigem huvi pärast ka sellist kohta nagu Trigoloogiakeskus (praeguseks ümbernimetatud Trihholoogiakeskuseks), kust ei saanud üldse abi. Umbes samal ajal olin kontrollinud ka kilpnäärme seisundit endokrinoloogi juures, sest meie peres on kilpnäärmetalitluse häireid esinenud, nii vanaemal kui ka emal; emal eemaldati kilpnääre vähi tõttu lõplikult. Olen kilpnäärme seisundit regulaarselt kontrollinud, viimati aasta 2014 sügisel. Kurtsin juuste hõrenemise, liigse karvkasvu probleemi nii endokrinoloogile, naistearstile kui ka günekoloog-endokrinoloogile. Endokrinoloogi ja naistearsti tehtud hormoonanalüüsid ei näidanud midagi halba. Tsüste munasarjades ei avastatud. Naistearst kirjutas liigse karvkasvu leevendamiseks Diane rasestumisvastased tabletid. Antud preparaat vähendas karvkasvu umbes 40 % võrra, kuid pean ütlema, et ka allesjäänud karvu on endiselt väga palju. Karvad kasvavad väga kiiresti, neid tuleb eemaldada iga päev. (Pideva pintseti abil eemaldamise tõttu on nahk ärritunud ning seetõttu on laseriga eemaldamine välistatud)
Üle poole aasta hiljem, kui naistearsti soovitusel sain järjekorranumbriga günekoloog-endokrinoloogi juurde, sain teada, et kahjuks ei ole antud probleemiga midagi teha, eriti kuna olin tolleks ajahetkeks rasestumisvastaseid tablette üle poole aasta kasutanud. Arsti sõnul ei oleks analüüsid adekvaatsed. Mul soovitati arsti poole uuesti pöörduda alles siis, kui soovin rasedaks jääda.
Juuste hõrenemise küsimuses pöördusin lõpuks Juukseakadeemia poole. Läksin üle looduslikele peanaha- ja juuksehooldustoodetele, muutsin oma toitumist (kuigi olen üsnagi tervislikult toitunud terve elu), tarvitasin ja tarvitan toidulisandeid (C ja D-vitamiin, magneesiumtsitraat). Nüüd, peaaegu kaks aastat hiljem on kõik endiselt sama. Juukseid ei lange hetkel eriti märgatavalt välja, kuid hõrenemine on nähtav ning uusi juuksekarvu ei kasva. Peanahk toodab endiselt rasu liiga palju.

Palun Teie nõu – Kuidas peaksin toimima ning kelle poole saan veel pöörduda? Missuguseid analüüse peaksin tegema? Mida saaksite antud olukorras soovitada? Ei oska ennast ise enam aidata ning pidev muretsemine ja masendus on mõjutanud ka minu vaimset seisundit.

Ette tänades

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Olete tõesti põhjalikud uuringud teinud. Mina soovitaks EVONIA kapsleid ,üks kapsel päevas kolme kuu jooksul . Üleliigse karvakasvu pidurdamiseks näo piirkonnas on olemas apteegi käsimüügis Eflornitiinkreem 11,5 % ( müüakse ka Vaniqa kreemi nime all).See aitab juhtudel,kui esineb karvanääpsude kõrgenenud tundlikkus endogeensetele androgeenidele,aga meessuguhormoonide tase vereseerumis on normis.Igas apteegis seda kindlasti ei ole. Paluge oma günekoloogil või endokrinoloogil teha ravimametile spetsiaalne taotlus. On vajalik ka juurde lisada ,millisesse apteeki see sisse tellitakse. Kreemi tuleb määrida näole kaks korda päevas. Edu soovides,Maie Väli