Tsükli mõjutused 14.11.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures tsükliga seotud mõjutuste pärast. Olen ligi 40, ühe lapse ema. Alates sünnitusest on tsükkel korrapärane, 28-30 päeva, on pea alati võimalik tunnetada ovulatsiooni jm muutusi. Rasedusvastane vahend on kondoom. Menses kestab 7 päeva, millest kolm esimest on väga vererohked (on vaja nii tampooni kui sidet), neljas-viies vähema vereeritusega, ülejäänu kergem määrimine. Ilmselt selle tõttu on tihti ka aneemiat. Kehvem on tsüklist tulenevate meeleolumuutustega, mis on ajapikku kasvanud. Premenstruaalne sündroom on enamasti tugev ning mõjutab tuntavalt töö- ja suhtlusvõimet, muutes kurvaks, vihaseks ja masendunuks, kahjuks kuni enesehävitusmõteteni. Need nähud on vahelduvas pikkuses nädalast 10 päevani, viimasel aastal on kasvanud sellal ka tundlikkus rindades, kuni selleni, et ka lihtne trepist allaminek on häirivalt valulik. Paaril viimasel aastal on tsüklisse lisandunud ka nähtus, mida kutsun ise postmenstruaalseks sündroomiks ehk siis leebemal kujul pms, mis algab mensese viimastel, füüsiliselt juba kergematel päevadel ning kestab mõni päev, aga vahest kuni nädal.
Seega on nn normaalset aega kuus napilt.

Kas tegemist võib olla varase klimakteeriumi nähtudega?
Kas antud juhul on lahenduseks hormonaalsed kontratseptiivid või on mõni muu alternatiiv?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Premenstruaalne sündroom e. PMS on suuremaks mureks just 40+ vanuses naiste hulgas ja see on eelkõige seotud premenopausaalsel perioodil toimuvate hormonaalsete muutustega. Lisaks hormonaalsetele muutustele avaldab mõju ka eluviis ja toitumine. Stress võimendab alati PMS kaebusi. Leebemate PMS kaebuste puhul on abi looduslikest preparaatidest ( mungapipar, B6 vitamiin, magneesium jt.) Teil on raske PMS sümptomaatika, mis häirib igapäevaelu ja mõjutab otseselt elukvaliteeti. Lisaks on Teil väga vererohked menstruatsioonid ja selle tagajärjel aneemia. Antud juhul saab parima toime kombineeritud hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamisel. Nende toimel munasarjades produtseeritavate hormoonide tsükliline tootmine pidurdatakse ja tänu selle PMS-ile tüüpilisi kaebusi ei teki. Samuti muutuvad menstruatsioonid lühemaks ja vereeritus väheneb. Soovitan eelistada YAZ pille või tuperõngast ( Nuvaring).