Viljatus 08.04.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

11.11.2004 tehti keiserlõige (lootevett vähe, ülekantud rasedus, sünnitegevus ei alanud, loote pea vales asendis). Kulus 2a. enne kui õnnestus rasestuda (ilma ravita) uuriti meest ja uuriti ka mind. Vahetult enne laparoskoopiat selgus et olen rase. Nüüd sooviks teist last, oleme proovinud juba 1a aga ei ole õnnestunud. Olen 36a. menstr. tsükkel korrapärane 28 päeva, vahel kõigub 1-2 päeva, menses 6 päeva vahel isegi 7 päeva. Naistearsti juures uuritud suguhaigusi, proovid korras. Tehtud Pap-test see ei olnud algul korras, võeti kordus proov see oli korras. Võtnud 6 kuud menstr.tsükli 5-15 päevani foolhapet 1 tbl. päevas. 2 märtsil algas menses, naistearsti juures käisin 20 märtsil. Tehti ultraheli ja leiti , et munasarjas peaks olema vabanenud munaraku aselel tsüst (kollakeha) ja arvati, et kollakeha puudulikkusest tingitud viljatus. Arvan, et ovulatsioon toimus 17-19 märts. Viimane menses algas 31 märts. Arst kirjutas Duphastoni 10 mg menstr.tsükli 10-st päevast 10 päeva jutti ja vitamiin Pregnacare 1tbl. päevas. Selline kuur 6 kuud ja kui ei aita siis uued proovid ja laparoskoopia. Uurides Duphastoni kohta infot segus, et seda tuleb võtta peale ovulatsiooni (muudab emakakaela lima paksuks, häirub ovulatsioon, emaka limaskesta rakkude arv väheneb) - seda arst ei maininud. Võttes Duphastoni enne ovulatsiooni rasestumine praktiliselt võimatu ning kõrvalmõjud, mis võivad tekkida. Kas pärast Duphastoni lõppu hakkab paari päeva pärast menses? Kui hakkab siis minu menstr.tsükkel väheneb 6-7 päeva, milleks on vaja lühendada minu menstr.tsüklit? Kas ei peaks enne uuritama minu progesterooni taset, äkki ei olegi madal? Olen nüüd suures segadused kas hakata Duphastoni võtma või ei ning millise skeemi järgi? Palun aidake, mida peaksin tegema?
Suured tänud Merle

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Tuleks teha uuringud hormoonidele(elkõige kollaskehale tsükli 21.-25 päevani )ja ja kui olemas kollaskeha puudulikkus siis soovitav ravi on Duphastoniga tsükli II pooles (alustada peale ovulatsiooni kuni 10 päeva.)Kui Duphaston ravi edutu (kuni 3-4 kuud), siis soovitaks teha laparoskoopia.Vajalik ka mehe sperma kvaliteedi uuring androloogi juures. Tallinnas ja Tartus on olemas androloogia keskus(interneti teel info)DR Kadastik