Menstruatsiooni puudumine 02.12.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 16-aastase tütre ema. Mure,mille kohta tahaksin nõu saada on seotud tema menstruatsioonide ärajäämisega.

Juba 6 kuud ei ole tal päevasid olnud. Esimene mens oli tal 13-aastaselt ja sellest ajast on päevad olnud ebaregulaarsed. 2-3 kuiseid vahesid on ennegi olnud, kuid nüüdne vahe on juba ilmselgelt liiga pikk. Rasedus on välistatud, sest mingeid suhteid tal poistega pole. Arvasin algul, et see on põhjustatud pingelisest ajast mais-juunis, sest siis lõpetas ta korraga kahte kooli (muusika, põhikool) ja võttis asja rohkem kui tõsiselt. Nüüd peaks pinge möödas olema, kuid päevasid tulnud ei ole.

Naistearsti juurde ta nõus minema ei ole, sest on üle keskmise häbelik. Perearsti juures käis, kuid tema ei osanud aidata. Tegi küll vere ja uurini analüüsid,mis olid täiesti korras.

Millest võib olla päevade ära jäämine tingitud? Mis sellisel juhul tavaliselt ettevõetakse? Mida võiksin talle öelda julgustuseks arsti juurde minekuks? Kas noorte jaoks on arste, kes on rohkem neile spetsialiseerunud või tuleb valida mõni naistearst? Kuhu arsti poole ta võiks pöörduda, kui elame Tallinna lähedal Harju rajoonis?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Menstruatsioonid algavad 12-15 aasta vanuses ja reguleeruvad tavaliselt 1 aasta jooksul. Stress(eksamiperioodid), emotsionaalsed üleelamised ja kaalu muutused põhjustavad sagedamini tsüklihäireid. Kuna Teie tütrel pole nüüd poole aasta jooksul olnud menstruatsioone, tuleks ikkagi võtta julgus kokku ja tulla konsultatsioonile. Tuleb täpsustada, kas harvade ja ebaregulaarsete tsüklite põhjus on munasarjade funktsiooni häire, kas võiks tegemist olla polütsüstiliste munasarjadega jne. Menstruatsiooni on võimalik esile kutsuda ja tõenäoliselt peale seda tsükkel reguleerub. Soovitan pöörduda naistearsti poole, ITKH Naistekliinikus võtab ka lastegünekoloogina vastu dr. Liitmäe.