PCOS-i alternatiivne ravi 02.11.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lugupeetud dr. Väli.

Olen kuulnud, et teie olete lähemalt uurinud süsivesikute vähendamise dieedi mõju PCOS-ile.
Kas see on tõsi, et sellise dieediga on võimalik sümptomeid vähendada ning rasestumise tõenäosust suurendada?

Mul on diagnoositud PCOS ning tahaksin rasestuda.
Ei tahaks hakata ennast ravima hormoontablettide ja muu taolisega vaid enne proovida kõiki võimalikke alternatiivseid võimalusi. Hetkel olen selle dieedi rangemat varianti (peaaegu välistab süsivesikud) järginud nädal aega. Kavatsen seda teha veel ühe nädala ning siis hakata veidi tarbima ka "aeglasi süsivesikuid".
Lisaks tarbin kõrvale veel mungapipart (olen kuulnud, et tasakaalustab hormoonsüsteemi), kuldkepiõli, kroomi.

Hetkel ei ole mul pillidest loobumisest alates menstruatsiooni olnud 3 kuud. Hiljutine UH näitas "pärleid" täis munasarju ning endomeetriumi vaid 2,7 mm.
Hormoonanalüüse ei taheta mulle teaha enne kui on toimunud esimene loomulik menstruatsioon.

Kas "pärlikeste" taandumine munasarjade pinnal võiks tähendada olukorra paranemist või see ei oma sisulist tähtsust?

Mul on vähem kui kuu aja pärast ees uus UH ning tahaksin selle põhjal järeldada, kas on mingit edasiminekut.
Olgu märkuseks öeldud veel, et minu enda günekoloog ei ole eriti positiivelt meelestatud selle "insuliinisüsteemi torkimise" e. dieedi suhtes ning arvab, et me ei tea, mida me sellega omakorda organismis paigast liigutame. Kas ka see võiks tõsi olla?

Teie vastust oodates,
Anneli

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,Anneli! Kõigepealt tuleks kindlaks teha,kas Teil esineb insuliini üleproduktsioon.Kui ei siis ei hakka keegi "insuliinsüsteemi" torkima.Küll olen ma Teiega ühel nõul,et kehakaalu tuleb redutseerida.
Pärlikeste vähenemine munasarja pinnal erilist sisulist tähendust ei oma.Hea on,kui neid juurde ei tule,sest ajapikku need imenduvad ja muutuvad mahult väiksemaks.
Dieedi põhimõtted:
valgud 15%
rasvad 30% (eelistada taimseid rasvu)
süsivesikud 55%
Kehakaalu vähendamise ja selle säilitamise eesmärgid
1) vähendada kehakaalu ca 10% algsest väärtusest
2) jaotada kehakaalu vähendamine 10% ulatuses 6 kuu peale
3) BMI=27-35: vähendavad kaloritarvet 300-500 kcal võrra päevas,nädalas kehakaalu langus-1kg
4)BMI on suurem kui 35: vähendavad kaloritarbimist 500-1000kcal võrra,nädalas 1-2 kg kaalukadu
HEAD KÕHNUMIST! Maie Väli