Tsüstid rinnas. 13.10.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,dr.Seemen.
Olen 40.aastane,4 lapse ema ja abielus.Avastasin hiljuti rinnas mügeriku,mis UH uuringul osutus tsüstiks.Neid tsüste leiti mitmeid.Üks mügerik on moodustanud aga naha pinnale muhu-mind see siiski häirib(on see üldse loomulik tsüstile?)Mingit valu nad ei tee,ka katsudes mitte.Kuna mulle mingit ravi ei määratud,siis sooviksin teada,kas saan ma kodus mingite vahenditega neid tsüste ravida?(Mõni kompress, vms.)Või saaks nende juurdetekkimisest kuidagi hoiduda.Olen ise täiskarsklane ja mingeid ravimeid pole ka tarvitanud,isegi mitte antibeebipille. Tagasi UH uuringutele soovitati tulla alles 1,5 aasta pärast.Tsüsti "tühjaks tõmbamiseks" ei näinud UH arst ka mingit vajadust.Kas tsüste võib siis jätta otsese ravita?Kas tsüstide olemasolu on suureks riskifaktoriks tulevikus haigestuda pahaloomulistesse kasvajatesse?
Lugupidamisega,Mai.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere! Rinnanäärme tsüstid on reeglina healoomulised ja ravi ei vaja. Ka pole tsüste võimalik ise mingi raviga mõjutada. Tuleb vaid korduvalt teha kas mammograafia või ultraheli uuring. Soovitan pöörduda mammoloogi dr. Kütneri poole, kelle on väga suur kogemus antud küsimuses.
dr. Seemen