valulik ja pikk menstruatsioon 10.06.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Sooviksin esitada Teile paar küsimust. Minu mureks on see, et menstruatsioon kestab mul väga pikalt 7-8 päeva ja on vererohke (niipalju kui ma hinnata oskan). Mingit vähema vereeritusega päevi mul pole. Peale selle valutab mul sel ajal kõht ja selg. Rinnad on paistes ja väga valusad ja seda vahest isegi peale päevi kuni järgmise korrani välja. Menstruatsioon algas mul väga noorena 9,5 aastaselt ja sellest ajast peale olen pidanud seda taluma. Samas on päevad väga korrapärased - täiesti kella järgi 30 päevase vahega. sooviksin teada, kas sellise probleemi vastu on olemas mingit rohtu?

Rasedusvastaseid tablette pole ma kunagi võtnud ja ei tahaks ka eriti võtma hakata, sest kõik tuttavad (vastupidiselt arstide väidetele) ütlevad, et seoses pillide kasutamisega on neil kaal tõusnud ja seda osalt söögiisu tõusu tõttu, mis pillide kasutamise ajal kaasneb. Minul aga on suguvõsas tugevalt esinenud rasvtõbe ja isegi pean end väga rangelt toiduga piirama, et püsida mingiski normaalses kaalus.

Samas on mul veel üks probleem. Seksuaalvahekorrad on minu jaoks väga valulikud - esimesest korrast peale. Seksuaalelu olen elanud umbes aasta algusest peale ja mitte väga korrapäraselt kuid ühe ja sama mehega. Päris kindlasti võin öelda, et probleemi põhjuseks pole vähene tupe märgumine. Samuti ütles günekoloog, et põhjus pole ka tupe lihaste jäikuses või nende pinge, ta ei osanud üldiselt eriti midagi öelda. Vahekord on aga nii valus (eriti sugutit sisse viies), et ei tahagi eriti meesterahvaga kokku saadagi. Oskate Te ehk ka selle probleemi lahenduseks midagi välja pakkuda?

Günekoloogi juures olen ma käinud, mingeid põletikke, suguhaigusi ega kasvajaid pole mul kunagi esinenud. Oskate Te mulle ehk nõu anda (ma tõesti kardan pille tarvitades paksuks minna, sest vähem ja lahjemalt kui mina toitun pole võimalik enam süüa) tahaksin elada normaalse naise normaalset elu.

Tervitades,
noor naine.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
1. Te ju teate, et virtuaalselt ei saa kedagi ravida. On vajalik rohke lisainformatsioon:
kui vana Te praegu olete?
kui suur on Teie kehakaal?
kas Teil on olnud rasedusi?
kas Teil on diagnoositud muid haigusi? Kas saate ravi?
Igasugune ravi peab olema tõenduspõhine.

2. Teie õigus on ravist keelduda, kuid siis jääb arusaamatuks Teie soov leida kaebustele lahendusi.
Valige: kas reproduktiivne ja elukvaliteedile vastav tervis või kõik need probleemid, mis Teid saadavad.

3. Teid küsitlemata, uurimata ei ole võimalik otsuseid teha.

4. Tubli, et soovite elada normaalse naise normaalset elu.

Kui olete mures ja soovite abi, pöörduge naistearsti poole. Pidage meeles, et ravimine on koostöö arsti ja patsiendi vahel ning saab olla edukas vaid siis, kui Te olete saanud probleemist õigesti aru.
Mõelge enda jaoks selgeks prioriteedid ja mida Te siis tahaksite.
Naistearst G.Litter