kuperroosa? 21.03.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Paluks teavet, mis on kuperroosa ja kas see on ikka ravitav? Minu abikaasa näole ilmuvad aeg-ajalt (pika aja tagant) punetavad laigud, mis laienevad üle näo. Punetus lõpeb selgelt juuste piiril. Olen seda tema juures täheldanud pärast alkoholi tarbimist. Hiljuti lugesin ajakirjast kuperroosast. Palun natuke infot, kas tal võib see haigus olla ja mida ette peaks võtma!

Tänuga Katy

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Kuperoosse naha all peetakse silmas nahka, läbi mille kumenduvad peened kapillaarid. Seda ei peeta haiguseks, pigem naha omapäraks. Kui see on Teie abikaasa probleem,siis oleks kasulik vältida näo päevitamist, sest see laiendab veresoonekesi veelgi. Näohooldusvahenditest soovitaksin mitte kasutada piiritust sisaldavaid tooteid. Auruvannide ja saunaga tuleks samuti ettevaatlik olla, sest need ergutavad liigselt vereringet. Näo pesemiseks sobiks leige vesi. Ka peale alkoholi tarbimist on vereringe intensiivistumisest lähtuvalt punetus tugevam.

`Punetavate laikude ´põhjustena näol tulevad arvesse veel mitmed muudki nahahaigused ning alati on õigem, kui nahaarst näeks nahka võimalikult kohe peale lööbe teket.