Lichen 17.11.03 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Olen naine üle 50.Umbes kolme aasta eest diagnoositi mul eelnimetatud licheni tõbi.Sügelevad jalasäärad ja küünarvarred.Kratsimise tagajärjel näevad jalad jubedad välja.Olen käinud mitmete arstide juures ja saanud mitmeid erinevaid ravimeid (salvid põhiliselt,aga ka tabletiravi)Hetkeks tundub.et läheb paremaks,kuid tegelikult mitte.Septembris käisin viimti arsti juures ja mulle öeldi,et see haigus ei allu vahel üldse millelegi.Olen püüdnud näpud paigal hoida,kuid sügelemine sageli on üle mõistuse.Kas siis üldse pole midagi,mis aitaks ja pean ma tõesti sellega elama.Vähemalt seni on tunne,et arstid tõesti ei oska sellega midagi teha ? Äkki oskate midagi soovitada.Ette tänades jään mingeid soovitusi ootama.

Arst vastas:

dr Heli Raudsepp

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Ei saa nõustuda väitega, et lihhenit pole võimalik ravida. Kui ravi Teile määratud salvidega pole tõhusaks osutunud, tuleks tagasi oma raviarsti juurde pöörduda, kes vajadusel kirjutab välja tabletid. Ravi on pikaajaline- vähemalt 4-6 nädalat. Ravi efektiivsuse saab tagada vaid arsti ja patsiendi hea koostöö.