Lichen Sclerosus 28.04.17 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere
Kuhu ma saan pöörduda, et saada selgust, kas ma saan välja ravida lichen sclerosuse või peatada selle edasi arengut? Kuidas haigus ise ja ravimite kasutamine mõjutab rasestumist? Mida kasutada päevade ajal, sest tampoone ei saa kasutada, kuna hakkasid pidevad seenhaigused, aga hügieeniside jälle teeb olukorra halvemaks (turse, sügelus, valu)?
Kuidas suhtuda raamatusse "Lichen Sclerosis Beating the Disease" (http://lichensclerosisbeatingthedisease.com/)?

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Lichen sclerosuse (LS) valikravim on Dermovate.
Kasutamise skeem on järgmine: esimesel kuul iga päev 1 x päevas. Teisel kuul ülepäeviti ja kolmandal kuul kaks korda nädalas. Selleks ajaks peaks põletik taandunud olema (mõningad jääknähud on loomulikud, päris 100%-liselt nahamuutus siiski ei kao). Edaspidi kasutatakse vastavalt vajadusele, kui haigusnähud on natuke elavnenud.
Ravi on lokaalne ja süsteemset toimet Teie organismile ei avalda. Siiski raseduse ajal ma pikaajalist ravi ei soovita. Kui emakakaela piirkonnas sidekoelisi muutusi pole, siis haigus rasestumist ei tohiks takistada.
Mis puutub tampoonidesse/sidemetesse, siis tampoonide paigaldamine võib põhjustada tagasihoidlikku traumat ja ka seenhaiguse ägenemist, mistõttu eelistatud oleks hügieeniside. Kui LS on remissioonis (puhkefaasis), siis hügieenisidemete kõrvalmõjud peaksid ka vähenema. Mingit väga head alternatiivi ei ole mul kahjuks välja pakkuda, aga võib-olla on naistearstil mõni hea soovitus.
Raamatut "Lichen Sclerosis Beating the Disease" ei ole kahjuks sattunud lugema, mistõttu ei saa seda kiita ega laita.
Lugupidamisega,
Kristi Abram