Mingi kühm vasaku munandi kohal 09.03.02 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere,

Selline mure, et vasaku munandi (mis ripub ka veidi allpool kui teine) kohale on tekkinud mingi ümar kühm. See jääb enam-vähem munandi ja peenise "juurekaela" vahelisesse piirkonda ja paistab vahel selgelt välja. Esimest korda panin midagi tähele juba paar aastat tagasi, aga viimasel ajal on see hakanud mind pisut häirima, et äkki on tegemist millegi kahtlasega. Üldiselt tunda midagi ebameeldivat ei ole, urineerimise ja seksimisega ka justkui probleeme pole. Kui seda kühmu natuke õrnalt mudida, siis ei ole teda enam väliselt näha, aga kui siis hoolega katsuda, siis mingi ümaram moodustis on munandi kohal ikka alles. Olen tähele pannud, et kühm on tekkinud (suurenenud? ümardunud?) tavaliselt peale trenni ja vahel hommikuti peale ärkamist. Samuti olen tähele pannud, et mingitel perioodidel teda eriti ei ole, st. vahepeal ma unustan ta ära.

Kas peaksin tulema meestearsti vastuvõtule näitama või ei ole see midagi sellist, mis võiks tulevikus lastetust või muid probleeme põhjustada?

Muidu olen 25-aastane mees, küll istuva tööga aga teen palju trenni (3-4 x nädalas), endaarvates suhteliselt hea tervisega--juba 10 aastat pole praktiliselt mingit tervisehäiret olnud, karsklane, mittesuitsetaja, viimasel ajal ka peaaegu taimetoitlane, viimased 2 aastat elan aktiivset seksuaalelu (peaaegu iga päev, ühe ja väga usaldusväärse partneriga), enne seda tegelesin ainult mastubeerimisega.

Tänud ette !

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Teie kirjelduse alusel võib arvata, et tegemist on munandikoti veenilaiendiga (varikotseele). Varikotseele esinemisagedus noortel Eesti meestel on minu uuringute alusel umbes 22%. Enamikul juhtudel on tegemist vaid kehalise isärasusega, mis ravi ei vaja. Siiski võib osa veenilaiendeid, eriti suuremad, aja jooksul ka mehe tervist mõjutma hakata. Esmalt võib khjustuda spermatosoidide kvaliteet ja nende tootmine, hilisemas elus võib veenilaiendi pikaajalise toime tulemusena halveneda ka meesuguhormooni tootmine.

Otsust, kas teie ravi vajate või mitte saan teha vaid pele korrektseid uuringuid. Seega soovitan teil vastuvõtule tulla.

Edu soovides

Margus Punab