Munandil pisike kühm, tükk 29.07.12 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!

Leidsin vasaku munandi pealt 3-4 päeva tagasi pisikese kühmu/tüki, mis on pliiatsiotsa suurune, mitte suurem. Tundub väga pisike täpikene sõrme all. Paikneb vasakul munandil, üsna ülevalpool. Katsudes ei ole valulik, tundub justkui osana munandist. Kiirel n-ö vaatlusel, katsumisel ei ole esmalt üldjuhul tuntavgi, vaid peab pigem otsima seda. Ilmselt ei pruugi kellegi teise poolt vaadeldes see sõrma alla "sattudagi".
Kas peaksin jälgima seda, selle suurust, munandit üldiselt? Munand ise minu meelest ei erine väga teisest (kui välja arvata see, et asetseb allpool kui parempoolne ja ilmselt on ka pisut suurem, aga see olevat normaalne nagu ma olen aru saanud). Seega ainuke mure on see avastatud väga-väga pisike tükk/kühm munandil.
Lisan siia juurde, et umbes poolteist kuud tagasi tehti viimati erinevaid vereanalüüse jms ning diagnoosiks pandi ärevushäire, ravimeid pole tarbinud. Vereanalüüside tulemused olid kõik korras. Seega olen juba ka loomult selline inimene, kes kipub muretsema ja tähele panema igasuguseid kehalisi muutusi ja seetõttu kirjutan ka teile selle pisikese leiu teemal.
Kuskilt lugesin ka midagi appendix testise kohta..
Millega võib sellise väga pisikese kühmu/tüki puhul tegemist olla? Kas tegemist munandivähiga?

Lugupidamisega
mures noormees

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Üldiselt on reegel, et kõik muutused munandil tuleks kiiresti arstile ette näidata. Antud juhul on kõige suurema tõenäosusega tõesti tegemist appendix testisega. Samas tuleks tõsisemad haigused kindlasti välistada. Kui kohe arsti juurde ei jõua, siis tasuks umbes kord nädalas situatsioon üle vaadata ja kui leiate regulaarsel kontrollil mingi muutuse, siis on juba väga kiire!